Antonioni, Melville, Erdem. Tři velikáni ve Varech

Kultura Kultura
22. 3. 2012 13:02
47. ročník se koná od 29. června do 7. července
Michelangelo Antonioni na festivalu v Benátkách v roce 2002
Michelangelo Antonioni na festivalu v Benátkách v roce 2002 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pořadí sedmačtyřicátý Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary chystá pro návštěvníky retrospektivy tří významných osobností světové kinematografie.

Sté výročí narození italského režiséra Michelangela Antonioniho připomene uvedením jeho kompletní dokumentární tvorby, představí také jednoho z nejvýraznějších současných tureckých režisérů Rehu Erdema a přiblíží klíčovou osobnost francouzské poválečné kinematografie Jeana-Pierra Melvilla.

Antonioni končil v devadesáti

Antonioniho tvorbu připomene karlovarský festival kompletní kolekcí jeho šestnácti dokumentů - k vidění budou například Lidé na Pádu, N.U. (Nettezza urbana) a také inscenovaný dokument Milostná lež. Uveden bude i celovečerní dvoudílný film Chung Kuo Cina, natáčený v Číně roku 1972 se svolením komunistických úřadů. Nebude chybět ani snímek Michelangelův pohled (Lo sguardo di Michelangelo) z roku 2004, který přehlídku uzavře.

V roce 1995 dostal Antonioni Oscara za celoživotní dílo. Jednu ze tří epizod filmu Eros natočil v neuvěřitelných devadesáti letech, v roce 2004, stejně jako zmíněný patnáctiminutový dokument.

Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Jean-Pierre Melville (1917-1973) bývá považován za "otce francouzské nové vlny", kterou charakterem tvorby předznamenal již po druhé světové válce. Většinou se však vědomě držel stranou hlavních proudů francouzského poválečného filmu.

Proslulé gangsterky z 60. let (Práskač, Druhý dech, Samuraj, Osudový kruh), adaptace literárních děl (Moře mlčí, Nezvedené děti) nebo dramata odehrávající se za druhé světové války (Leon Morin, kněz; Armáda stínů) tematicky i stylem odkazují k jeho posedlosti klasickými hollywoodskými snímky i k jeho životní zkušenosti příslušníka francouzské armády a člena odboje.

Svou tvorbou ovlivnil Melville například Quentina Tarantina, Johna Woo, Michaela Manna nebo Martina Scorseseho a pomohl k hvězdné kariéře například herci Jeanu-Paulu Belmondovi. Režisér, který jako pseudonym používal jméno oblíbeného spisovatele, za celý svůj život natočil pouhých třináct filmů. I přesto se stal legendou světové kinematografie. Festival uvede devět jeho snímků.

Erdem znovu oživil turecký film

Po loňské úspěšné retrospektivě kanadského režiséra Denise Villeneuvea představí MFF v Karlových Varech dalšího filmaře, jehož význam přesáhl hranice rodné země. Reha Erdem, který se narodil v roce 1960, osobně uvede všech šest svých dosud dokončených snímků. Mezi ně patří také Závod o peníze z roku 1999, který se ucházel o Oscara. Jeho snímky My Only Sunshine z roku 2008 a o dva roky mladší Kosmos patřily k nejdiskutovanějším titulům festivalu Berlinale.

MFF Karlovy Vary se bude konat ve dnech 29. června až 7. července 2012.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy