Dylan i Albrightová dostali Medaili svobody

Kultura Kultura
30. 5. 2012 13:28
Hudebník Bob Dylan se zařadil mezi nejvlivnější kulturní osobnosti
Bob Dylan
Bob Dylan | Foto: Reuters

Washington - Světoznámého hudebníka Boba Dylana ocenil americký prezident Barack Obama vyznamenáním prezidentské Medaile svobody. Ta je každoročně udělována významným osobnostem kultury nebo politiky a je považována za nejvyšší možné americké občanské vyznamenání. Během úterní ceremonie v Bílém domě Obama předal medaili také bývalé americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové nebo spisovatelce Toni Morrisonové.

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová | Foto: Reuters

Inspiraci v hudbě Boba Dylana nacházeli umělci z celého světa, mezi nejznámější se řadí například skupina Beatles, zpěvák Michael Jackson nebo královna popu Madonna. Obecně je Dylan považován za jednoho z nejvlivnějších hudebníků 20. století, zejména písně jako Blowin' In The Wind nebo The Times They Are a-Changin' se staly neoficiálními hymnami protiválečného hnutí 60. let.

Mezi oceněné patří také spisovatelka Tonni Morissonová, držitelka Nobelovy ceny za literaturu a Pulitzerovy ceny. Americká autorka píše nejčastěji o Afroameričanech s těžkým osudem, díky živému zpracování dialogu a hlubokým charakterům si po celém světě získala miliony fanoušků. Nejznámějšími díly Toni Morrisonové jsou knihy Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná. Kromě psaní románů se spisovatelka věnuje také tvorbě divadelních her či hudebních libret.

Udělování Medailí svobody zavedl v roce 1963 bývalý americký prezident John F. Kennedy. Mezi nejznámější držitele tohoto vyznamenání se během let zařadili například Walt Disney, Matka Tereza nebo Stephen Hawking.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy