Dylan i Albrightová dostali Medaili svobody

Kultura Kultura
30. 5. 2012 13:28
Hudebník Bob Dylan se zařadil mezi nejvlivnější kulturní osobnosti
Bob Dylan
Bob Dylan | Foto: Reuters

Washington - Světoznámého hudebníka Boba Dylana ocenil americký prezident Barack Obama vyznamenáním prezidentské Medaile svobody. Ta je každoročně udělována významným osobnostem kultury nebo politiky a je považována za nejvyšší možné americké občanské vyznamenání. Během úterní ceremonie v Bílém domě Obama předal medaili také bývalé americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové nebo spisovatelce Toni Morrisonové.

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová | Foto: Reuters

Inspiraci v hudbě Boba Dylana nacházeli umělci z celého světa, mezi nejznámější se řadí například skupina Beatles, zpěvák Michael Jackson nebo královna popu Madonna. Obecně je Dylan považován za jednoho z nejvlivnějších hudebníků 20. století, zejména písně jako Blowin' In The Wind nebo The Times They Are a-Changin' se staly neoficiálními hymnami protiválečného hnutí 60. let.

Mezi oceněné patří také spisovatelka Tonni Morissonová, držitelka Nobelovy ceny za literaturu a Pulitzerovy ceny. Americká autorka píše nejčastěji o Afroameričanech s těžkým osudem, díky živému zpracování dialogu a hlubokým charakterům si po celém světě získala miliony fanoušků. Nejznámějšími díly Toni Morrisonové jsou knihy Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná. Kromě psaní románů se spisovatelka věnuje také tvorbě divadelních her či hudebních libret.

Udělování Medailí svobody zavedl v roce 1963 bývalý americký prezident John F. Kennedy. Mezi nejznámější držitele tohoto vyznamenání se během let zařadili například Walt Disney, Matka Tereza nebo Stephen Hawking.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy