5 aktuálních výstav, které byste neměli vynechat

Adam Pešek
2. 3. 2012 5:05
V Praze je možné vidět expozice Kintery, Rembrandta nebo psychotika Wölfliho

Krištof Kintera - Výsledky analýzy
Druhé patro Městské knihovny hostí dosud největší výstavu Krištofa Kintery. Instalace uváděné pod souhrnným názvem Výsledky analýzy jsou rozděleny na dvě části, pozitivní a negativní, a každé křídlo knihovny tak nabízí odlišný pohled na svéráznou uměleckou reflexi současného světa. Jednotlivé exponáty zahrnují jak starší oblíbená díla, jako například rozsáhlý soubor objektů Spotřebiče nebo nadávající taška s nákupem I am sick o fit all, tak i nové, dosud neprezentované kousky. Exponáty jsou přitom rafinovaně zasazené do prostoru, vznikají mezi nimi nové chodby a po letech proniká denní světlo tam, kam už dlouho nedopadalo.
29. 2. - 13. 5. 2012, Praha - Městská knihovna (2. Patro), 120 Kč

The Human Body Exhibition
Putovní výstava vypreparovaných lidských těl se vrací do Prahy. Mrtvá těla zakonzervovaná speciální technikou plastinace dle organizátorů nemají šokovat, nýbrž ukázat zázrak fungování lidského těla pohledem na jeho jednotlivé soustavy nebo skelet. Některé exponáty pak ukazují medicínské zásahy do lidského těla, jako je náhrada lebeční kosti po náročné operaci mozku a další.
10. 3. - 10. 6. 2012, Praha - Výstaviště (Křižíkovy pavilony), 190 Kč

The Silent Village
Umělec, básník a režisér Humphrey Jennings v roce 1943 zrekonstruoval vypálení obce Lidice jako by se stala v Británii a jeho snímek The Silent Village byl tehdy i symbolem možné budoucnosti, která by přinesla ztrátu svobody a smrt. Výstava a doprovodná publikace zachycují specifické vztahy místa a času, do nichž Jennigs svůj snímek zasadil, a umělci Paolo Ventura, Peter Finnemore a spisovatelka Rachel Trezise na něj reagují i popisem života ve Walesu na začátku 40. let 20. století. Výstavu pak doplňuje videoinstalace Jana Kaplana 10:35, jejíž název odkazuje k času, kdy došlo k zámince pro vypálení Lidic, atentátu na Reinharda Heydricha.
12. 1. - 4. 4. 2012, Praha - Centrum současného umění DOX, 180 Kč

Stvořitel Adolf Wölfli
Duševně nemocný sirotek Adolf Wölfli, který většinu života strávil v psychiatrické léčebně ve Waldau, svou chorobu a sociální odloučení dokázal přenést do celistvé umělecké vize a vytvořil pro paralelní vesmír s vlastní geografií, historií i číselným systémem. Celoživotní dílo, jež sestává z tisíce kreseb a koláží, sešitů s řadou textů a poznámek nebo hudebních partitur, vychází z prostředí, v němž se Wölfli pohyboval, a stalo se historicky první prací psychiatrického pacienta, jež byl označen za umělce.
22. 2. - 27. 5. 2012, Praha - Dům u Kamenného zvonu, 120 Kč

Jan van Noordt: Mladý pár
Jan van Noordt: Mladý pár | Foto: Aktuálně.cz

Rembrandt & Co.
Ačkoliv název výstavy láká na Rembrandta, expozice zahrnuje pouze dva jeho obrazy a řadu grafik a celkově se jedná hlavně o přehled zlatého věku holandského malířství ze 17. století. Frans Hals, Jan Steen, Jan van Goyen či Nicolaes Gillis a jejich obrazy zachycující tehdejší život jsou tak určitým vhledem do fungování tehdejší společnosti a do jisté míry chce nastavit zrcadlo současné české společnosti. Někteří umělci jsou totiž představování nejen jako zruční malíři, ale i jako velmi úspěšní kulturní byznysmeni.
10. 2. - 27. 5. 2012, Praha -  Šternberský palác, 150 Kč

 

Právě se děje

Další zprávy