O novém typu koronaviru, který se rozšířil do 70 zemí a teritorií, jednají denně krizové štáby ve většině zemí světa. Vzhledem k tomu, že politici jsou v neustálém kontaktu, a s vědomím, jak snadno se nákaza šíří, přistoupili někteří z nich k alternativnímu způsobu přátelského pozdravu.
Zákonodárci v americkém Washingtonu se na své schůzce dohodli, že podání rukou nahradí gestem ze Star Treku. Takzvaný vulkánský pozdrav, který vypadá jako véčko mezi prsty, v seriálu doprovází slova "žij dlouho a blaze".
Vulkánský pozdrav je prevencí proti přenosu nákazy na zdravé jedince. Virus může mít až dvoutýdenní inkubační dobu, a tak člověk nemusí infekci hned poznat. Politici se také usnesli, že pokud někdo z nich přijde do kontaktu s nakaženou osobou, zůstane sám od sebe v izolaci, tvrdí americký zpravodajský deník CNN.
Opatrná je i Evropa. V Německu zavedl bezkontaktní pozdrav ministr Horst Seehofer, když si na meetingu odmítl potřást rukou s Angelou Merkelovou. To, co jiní vnímali jako faux pas, vzala kancléřka s nadhledem a pochválila kolegu za duchaplné a zodpovědné chování.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conte na jednání chtěli nejprve ukázat, že hysterie mezi lidmi je zbytečná. Na společné schůzce si bez obav potřásli rukou a vyzvali lidi, aby z kontaktu s ostatními neměli přehnaný strach. Oba lídři vzali svá slova zpátky a dnes lidem doporučují, aby se vyhnuli i tradičním polibkům na tvář.
Na lehkou váhu bral stisk ruky také britský premiér Boris Johnson, který se zařekl, že ruku by podal i pacientům v nemocnici. Tento týden už ale přiznal, že obavy jsou namístě a stisk ruky ze svého společenského rejstříku vynechal. Královna Alžběta II. jde také příkladem a své hosty zdraví lehkým úklonem.
Světová zdravotnická organizace doporučuje lidem nahradit pozdrav šťouchnutím lokte anebo máváním s otevřenou dlaní. V Číně vláda upozorňuje i na to, že stisk ruky je novodobý pozdrav, který nemá v lidové republice kořeny. Lidé se v čase koronaviru mají vrátit k pěsti namířené proti vlastní dlani.
Video, které se rozšířilo z Íránu, zase ukazuje, jak si tři muži navzájem poklepávají nohou. Populární začíná být ve světě také pozdrav namasté, kterým se běžně zdraví lidé v hinduistické kultuře a v překladu znamená něco jako "klaním se ti".