Kdo má být víc chráněn: divoká zvěř, či domorodci?

Vanda Králová, vk
16. 9. 2008 17:24
Odborníci doporučují lov zvířat ponechat, ale regulovat
Vybíjení slonů může znamenat vážnou hrozbu pro obyvatele Střední Afriky
Vybíjení slonů může znamenat vážnou hrozbu pro obyvatele Střední Afriky | Foto: Pavel Baroch

Bangui - Africká divoká zvířata jsou ohrožena vyhynutím v důsledku neregulovaného lovu. Ovšem pokud se jejich lov zakáže, může to mít ničivé následky pro obyvatele střední Afriky.

O tomto dilematu a debatě, která se rozproudila kolem, informuje britský zpravodajský server BBC News.

Centrum pro mezinárodní výzkum lesnictví (CIFOR) ve zprávě citované agenturou Reuters uvádí, že řešením této situace by mohlo být ponechání možnosti lovu. Musel by ovšem být přísně regulován a kontrolován.

Do padesáti let bez slonů a goril

Pokud by lovení zvířat pokračovalo stávajícím tempem, během padesáti let nezůstanou ve Střední Africe žádní sloni nebo gorily.

Více zde: V Kongu objeven gorilí ráj: vědci hlásí až 125 000 kusů

Právě maso velkých savců je klíčovou součástí stravy většiny obyvatel střední Afriky. V některých oblastech toto maso poskytuje až 80% zdroje proteinů a tuku v potravě.

Vědci odhadují, že ročně se lovem získá více než milion tun masa, což znamená pro středoafrické kmeny v dohledné době hrozbu nedostatku potravy.

Domorodci mohou lovit, ostatní ne

Benefiční akce Reuters
Benefiční akce Reuters | Foto: Reuters

„Pokud se lov neomezí, zásoby živin získávaných z masa divokých zvířat dramaticky poklesnou a významný počet divoké zvěře vymře během méně než padesáti let," řekl podle BBC News jeden z autorů studie Robert Nasi. 

Podle autorů zprávy je velmi důležité rozlišovat mezi místními chudými domorodci, kteří zvířata loví, aby sami přežili, a těmi, kteří si z lovu udělali výnosný podnik.

Čtěte také: Namibie zakazuje obchod se slonovinou. Od září

Zpráva „Ochrana a využívání přírodních zdrojů: Krize masa z divokých zvířat" tvrdí, že mnohé pokusy o zastavení lovu divokých zvířat jsou pouze zavádějící a všeobecný zákaz prodeje masa z divokých zvířat jednoduše nebude fungovat.

Řešením by podle autorů studie bylo dát místním lovcům právo rozhodnout se, co chtějí lovit. Jen to je může přesvědčit, aby přijali pravidla pro udržitelný rozvoj a lovili místo velkých savců rychle se rozmnožující zvířata jako například hlodavce.

Souvislosti: Jak přežít změny klimatu? Svět by se měl učit od Masajů

 

Právě se děje

Další zprávy