V Kongu objeven gorilí ráj: vědci hlásí až 125 000 kusů

vk
26. 8. 2008 18:22
Populace ohroženého druhu ale stále není zachráněna
Goril nížinných přibylo, úbytek horských se nedaří zastavit
Goril nížinných přibylo, úbytek horských se nedaří zastavit | Foto: Reuters

Edinburgh - Vědci tvrdí, že hluboko v lesích Demokratické republiky Kongo objevili 125 000 kusů západní gorily nížinné, což by znamenalo obrovský nárůst známé populace tohoto vzácného živočicha. 

Zprávu Společnosti pro ochranu přírody (WCS) citovala agentura AP.

Newyorská Společnost na ochranu přírody a Demokratická republika Kongo společně spočítaly gorily ve dvou oblastech na severu země, které zabírají téměř 29 000 kilometrů čtverečních.

Předchozí odhady z 80.let počítaly s méně než sto tisíci kusů. Od té doby měly počty těchto zvířat poklesnout kvůli lovu a nemocem o více než padesát procent.

V loňském roce vědci odhadovali, že jejich počet by se do roku 2011 mohl snížit až na 50 000 kusů.

Více zde: Vědci bijí na poplach: Polovině primátů hrozí vyhynutí

Významný objev v lesích Konga

Během historicky prvního sčítání primátů v severním Kongu bylo v oblasti Ntokou-Pikounda  nalezeno 73 tisíc goril a v Ndoki-Likouala 52 tisíc.

Nově objevená populace goril zvýšila odhady na celkem 175 až 225 tisíc goril nížinných.

„Je to velmi významný objev, protože dřívější pokles populace těchto nádherných tvorů způsobený ebolou a lovem byl ohromný," řekla podle AP Emma Stokesová z výzkumného týmu.

Pytláctví je stále pro gorily největší hrozbou
Pytláctví je stále pro gorily největší hrozbou | Foto: Reuters

„Věděli jsme, že tam nějaké gorily žijí, jenom jsme nevěděli kolik," řekla podle serveru NationalGeographic.com Emma Stokesová z WCS.

Vědci nově objevenou populaci spočítali podle počtu jejich spacích hnízd na stromech. Gorily samotné jsou příliš samotářské a plaché.

Objev „ukazuje, že ochrana přírody v Demokratické republice Kongu funguje," řekl podle NationalGeographic.com prezident WCS Steven Sanderson.

Téměř polovina zkoumaného území leží v oficiálně chráněné oblasti nebo uvnitř oblastí těžby dřeva, kde dřevařské společnosti zakázaly dopravu chráněných zvířat a zbraní po svých silnicích.

Čtěte také: Kongo chce chránit druhý největší deštný prales

Neusínat na vavřínech

Craig Stanford, profesor antropologie a biologie z univerzity v jižní Kalifornii, byl zprávou nadšen: „Pokud jsou tyto nové výsledky potvrzené, jsou neuvěřitelně důležité a vzrušující. Tak dobré zprávy v oblasti ochrany vysoce ohrožených druhů málokdy najdeme."

Peter Walsh z Institutu evoluční antropologie Maxe Plancka v německém Leipzigu k výsledkům studie řekl: „Nemyslím si, že by ta čísla byla nutně příliš vysoká. Pouze nevěřím hypotézám vytvořeným podle modelů, které byly použity."

Dodal, že bude nutné nezávislé zhodnocení, protože sčítání spacích hnízd nemusí být úplně přesné.

Také Emma Stokesová, bioložka ze Společnosti pro ochranu volně žijící zvěře (WSC), podotýká, že nález nové populace goril nížinných ještě neznamená, že je tento druh zachráněn.

„Zdaleka nejsou v bezpečí, gorily stále ohrožuje virus ebola a jejich lov pro maso. Nesmíme usínat na vavřínech. Ebola může za krátký čas zabít tisíce kusů," dodala Stokesová.

Západní gorila nížinná byla v loňském roce klasifikována Mezinárodní unií pro ochranu přírody (IUCN) jako kriticky ohrožený druh.

Přesto jsou běžnější než jejich horští příbuzní. Žijí v tropických lesích a bažinách v Angole, Kamerunu, Středoafrické republice, Kongu, Demokratické republice Kongo, Rovníkové Guineii a Gabonu.

Čtěte také: Afrika se mění. Za 30 lez zmizel les, ledovce i jezera

 

Právě se děje

Další zprávy