Lotosový květ, tygr či mango - jen pár oficiálních symbolů, střípek v obrovské indické mozaice. Indii nepoznáte za jednu dovolenou a nejspíše by se vám to nepovedlo ani za celý život
.Doporučuje se proto vybrat si nejlépe jednu konkrétní destinaci, kterou procestujete a necháte se jí prostoupit. Od sněhem pokrytých hor ke slunečným plážím, od klidných chrámů k rozverným festivalům, od lucernami osvícených vesnic po velká supermoderní velkoměsta. A to ani zdaleka není vše co v Indii najdete. Nastává tu tedy velký problém - kam vyrazit?
V Indii je pět přírodních a 22 kulturních památek UNESCO. Jednou z nich je pevnost v Agře, ležící nedaleko další památky UNESCO - Tádž Mahalu, nebo jeskynní komplex Ellora, sestávající z 34 jeskyní vytesaných do kopců, plných nástěnných maleb a soch.
Védské období přineslo epická díla jako Mahábhárata či Rámájana a položilo základ pro hinduistickou mytologii a filosofii. Zrodila se tu jóga jako způsob cvičení a meditace. Indie je kolébkou hinduismu a buddhismu; příchod křesťanství a islámu pak už jen pomohl dotvořit již tak dost bohatou kulturu této země.
Indie, která byla po celé 18. a 19.století pod britskou nadvládou se osamostatnila v roce 1947 a započala tak další, novou, etapu svého vývoje.
Za návštěvu stojí velká i malá města. To hlavní, Nové Dillí, patří k nejrychleji rostoucím městům světa. Jeho obyvatelé, stejně jako zbytek Indie, s nadšením slaví každý národní svátek, ať už se jedná o Gándhího narozeniny, Den republiky nebo svátky jako Diwali - festival světla.
Nové Dillí nabízí celou škálu muzeí a galerií, nezklame vás ani nočním životem ani nabídkou sportovního vyžití. Je dokonce oficiálním kandidátem na pořádání Olympijských her v roce 2020 (spolu s Madridem, Římem a Istanbulem).
Mumbai, dříve známá jako Bombay, je rodištěm indické kinematografie - spojením názvů Bombay a Hollywood vzniklo známé označení Bollywood - indická "továrna na sny", produkující každoročně neuvěřitelná množství filmů.
Mumbai ale není jen moderní metropolí. Přímo ve městě i v jeho blízkosti nabízí i řadu památek. Za pozornost určitě stojí Galerie moderního umění, velká ZOO, jeskyně Elephanta, zasvěcené bohu Šivovi, jednomu z hlavních hinduistických bohů. V jeskyních jsou různé středověké rytiny a mnoho podobenství boha Šivy.
Co určitě nadchne děti je Essel World a Water Kingdom, největší vodní a zábavní park v Asii.
Džajpur, jižně od Nového Dillí, je přesně naplánovaným městem, založeným v roce 1727. Poblíž města se nachází zajímavé památky, jako jsou pevnost Džajsámér nebo palác Hawa Mahal, pětipatrová stavba z růžových a červených pískovců, postavená ve tvaru koruny bohyně Krišny. Džajpur je ale známý zejména jako "růžové město".
Důvodem je to, že v roce 1853, kdy dorazil na návštěvu princ z Walesu, bylo celé město natřeno na růžovo - a dodnes je to stále ještě vidět.