Josefovi málem selhala játra. Když přestal pít, shodil 30 kilo a našel novou cestu

Klára Elšíková Klára Elšíková
1. 11. 2023 8:20
Josef se chtěl profesionálně věnovat sportu. Jako hodné dítě ale dělal, co se po něm chtělo. Začal studovat a jednou měl přebrat rodinnou firmu. Vědomí, že nežije podle sebe, ho přesto svíralo. Vnitřní konflikt proto léčil alkoholem. Závěrečný díl podcastu Na plech ukazuje, jak může zpracovaná závislost ovlivnit výchovu dětí, vnímání vlastního těla i psychiky a rozvoj duchovního života.
Josefovým krédem ve střízlivém životě se stalo vystupování z komfortní zóny.
Josefovým krédem ve střízlivém životě se stalo vystupování z komfortní zóny. | Foto: Matej Slávik/Štefan Novák

"Jediná cesta byla gympl, vysoká škola a pak přebrat rodinnou firmu, kterou vybudoval otec. Nalajnovaná cesta, která nebyla pro mě. Chtěl jsem se věnovat atletice, ale byl jsem poslušné dítě, které dělalo, co se po něm chtělo," vypráví v podcastu Na plech Josef, který abstinuje tři roky. "Na vysoké škole začaly první párty a dny, kdy jsem nevstal do školy, protože mi nebylo úplně dobře. Tam jsem nastartoval svou éru," vzpomíná.

Místo toho, aby životní nespokojenost řešil, začal před ní utíkat. "Od problému je komfortnější utéct. Dnes už ale vím, že když životu čelím s čistou hlavou, je řešení problémů daleko jednodušší. Dřív byla moje první myšlenka: 'To je hrozné, to je nesplnitelné.' Dnes se zastavím, zamyslím se a podívám se na danou věc z více úhlů," popisuje.

Jeho krédem ve střízlivosti se stalo vystupování z komfortní zóny. "Když vystoupím z pohodlí a začnu problém řešit, pocit, který následuje po jeho vyřešení, je slastnější než útěk. Dočasný diskomfort pomáhá k dlouhodobému komfortu," vyzdvihuje. Zkušenost se závislostí ho mimo jiné ovlivnila při výchově vlastních dětí.

Měl jsem zhuntované tělo

"Závislost máme v rodině. Rozhodl jsem se, že už ji nechci předávat dál," zdůrazňuje Josef. Rodiče se podle něj málokdy zamýšlejí, proč jejich potomci trpí některými neduhy. "Nezabýváme se tím, proč dítě nepřibývá, proč tloustne… nevěnujeme se zátěžím, které dítě může prožívat. Přehlížíme je, ale v dospělosti vyvstanou na povrch," míní.

I když se k profesionálnímu sportu nikdy nevrátil, o své fyzické i duševní zdraví se pravidelně stará. "Moje tělo bylo alkoholem neskutečně zhuntované. Byl jsem blízko selhání jater a organismu. Od začátku abstinence mám o 30 kilo méně a mé tělo nádherně regeneruje," pochvaluje si muž, kterého k adiktologovi původně poslal jeho psychiatr.

"Cítím se výrazně lépe, ale nešlo to skokově. Chceme všechno hned, jenže i na duševní pohodě musíme pracovat. Samozřejmě zažívám výkyvy, ale už vím, že se musím na věc, která výkyv způsobila, podívat a reagovat na ni," vysvětluje.

V alkoholu hledáme duchovní rovinu

S recovery koučkou Zuzanou Nott se Josef shoduje v tom, že ho abstinence přivedla také k rozvoji duchovního života. "Hodně lidí používá alkohol a drogy jako vystoupení z reality a kontakt s posvátnem. Když jsem byla pod vlivem, prožívala jsem pocity napojení, které jsem za střízliva neměla. Realita ve škole a doma byla chladná, mechanická, šedivá. Neměla jsem pocit smyslu, nevěděla jsem, proč tady jsem. Díky heroinu jsem ale prožívala pocity jednoty a vědomí, že jsem tady správně," přibližuje Nott.

"Vezměme si už jen to, že se alkoholu v angličtině říká spirit, což znamená duch. Je tam souvislost a spousta lidí duchovní rovinu v alkoholu hledá. Až později jsem objevila, že duchovno můžu zažívat i bez vlivu návykových látek," odhaluje Nott v podcastu. Josef na závěr dodává, že mu abstinence pomohla dostat se ze svého těla a pozorovat sebe samého s nadhledem jako celou bytost. K poslechu na platformách: SpotifySoundcloudApple Podcasty a Spreaker.

Podcast Na plech
Autor fotografie: Matej Slávik

Podcast Na plech

 

Právě se děje

Další zprávy