Jižní Morava - Problémy s nebezpečnými emisemi netrápí pouze tradiční průmyslové oblasti, se znečištěním se potýká například i jižní Morava. V současnosti oblast sužují zejména úniky amoniaku (čpavku) ze zvířecích velkochovů.
Deník upozorňuje na skutečnost, že velkochovů je na jižní Moravě víc než kdekoliv jinde v republice.
Amoniakové výpary pocházející ze zvířecích exkrementů nejen že nepříjemně zapáchají, ale mohou lidem při větších koncentracích působit i poměrně vážně zdravotní potíže včetně zánětů očí nebo plic.
Sto tun amoniaku ročně
Největším znečišťovatelem mezi velkochovy je vepřín v Miloticích u Hodonína. Statistiky z roku 2005 hovoří o úniku více než sta tun amoniaku.
Další znečišťovatelé v kraji
- slévárna DSB v Blansku - popílek, oxid uhličitý a oxid siřičitý
- skládka společnosti Respono v Kozlanech - metan
- cementárna v Mokré na Brněnsku - oxid uhelnatý, oxidy dusíku
- elektrárna v Hodoníně - oxidy dusíku
Zvýšenou koncentraci štiplavého zápachu musejí snášet i obyvatelé obce Hrádek poblíž Znojma. Tamní drůbežárna má podle údajů organizace Děti Země ročně na svědomí 40 tun amoniaku.
Družstvo má kvůli úniku látky problémy i s Českou inspekcí životního prostředí, protože své emise neohlásilo úřadům. Lidé z obce ale musejí s amoniakem žít dál.
"Je to hrozný puch. Několikrát jsem žádal Agrodružstvo Jevišovice, aby situaci řešilo, ale bezvýsledně," postěžoval si Deníku starosta Hrádku Ondřej Kubic.
O něco pozitivněji vnímají situaci obyvatelé z Vyškovska, kde se oproti roku 2005 výrazně snížil počet zemědělských znečišťovatelů. Podle údajů registru znečišťování klesl jejich počet ze sedmi na tři.