Sloni jsou naprůměrně inteligentní, potvrdil výzkum

djl
19. 10. 2007 17:55
Zvířata dokázala rozpoznat dva africké kmeny

Skotsko - Sloni jsou nadprůměrně inteligentní zvířata. Potvrzuje to studie pěti vědců ze skotské St Andrews University. Stojí v ní, že sloni jsou schopni rozeznat hrozící nebezpečí pomocí několika smyslů a díky využití vlastních zkušeností a paměti.

Vědci to zjistili během dlouhodobého pobytu s africkými kmeny Masajů a Kamba. Masajové, kteří se živí převážně lovem a obřadně potvrzují svou mužnost při honu na slony, nosí výhradně červené oblečení.

Příslušníci kmene Kamba jsou napak zemědělci lovící jen výjimečně. Od Masajů se liší zeleně zbarvenými oděvy. Krom toho se kmeny od sebe liší specifickými pachy.

A jak reagovali sloni? Pokud jim předložili červené oblečení Masajů, zvířata vycítila potenciální nebezpečí a rychleji migrovala, zatímco při předložení oděvů pocházejících od kmene Kamba zvýšili svou pozornost jen nepatrně.

Jak sloni vidí svět?

Členové vědeckého týmu Lucy Bates a Richard Byrne při prezentaci výsledků výzkumu uvedli, že je v podstatě očekávali.

"Nebyli jsme zklamáni. Popravdě si myslíme, že to je poprvé, kdy bylo experimentem prokázáno, že některé zvíře je schopno kategorizovat jednotlivé druhy potenciálních predátorů do různých podtříd, dle specefických klíčů," uvedli.

Podle nich jde ale jen o začátek. Komplexní výzkum má lidem přiblížit, jak sloni vidí svět, a prokázat jejich velkou inteligenci. Tou prý předčí mnoho našich geneticky bližších příbuzných opic a lidoopů.

Výsledky studie navíc relativizují tvrzení, že sloni jsou nebezpeční. Pokud je totiž něco ohrožuje, raději volí - je-li to aspoň trochu možné - rychlý útěk.

Čtěte dále: Borneo se chystá zachránit nejkratší choboty světa

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy