Šiniči Suzuki (1835-1919) patří ke skupině několika slavných ranných fotografů Japonska, kteří se prosadili v posledních letech 19. století. Pro Čechy je zajímavé, že do této skupiny patřili kromě japonských autorů také dva Evropané. Tím prvním byl italsko-britský fotograf Felice Beato, tím druhým pak baron Stilfried z Ratenic, narozený v Chomutově.
Snímky Šiničiho Suzukiho jsou vysoce ceněny nejen pro svou estetickou kvalitu, ale i proto, že se snaží zachytit tehdejší život. Daří se mu to, přestože mnohé jeho fotografie jsou aranžované. V době velkých a těžkých fotoaparátů, které potřebovaly k pořízení snímku i několik vteřin, je to však pochopitelné.
Snímky v galerii, které přinášíme, vycházejí ze dvou zdrojů. Tím prvním je Suzukiho kniha Japonská řemesla (Japanese trades: Occupational scenes of 19th century Japan), uložená ve sbírkách muzea J. Paula Gettyho, druhým pak jsou sbírky Metropolitního muzea v New Yorku.
Suzuki Šiniči bývá označován jako "Suzuki Šiniči I", aby se odlišil od mladšího muže, který se oženil s jeho dcerou a vyučil se u téhož mistra fotografa. Vlastnil v Jokohamě portrétní ateliér a prodával také suvenýrové fotografie zahraničním návštěvníkům. Mimo jiné také vynalezl techniku tisku fotografií na porcelán.