Japonec se obětoval vědě. Spodky nosil měsíc

ČTK ČTK
31. 7. 2009 22:13
Mys Canaveral - Japonský astronaut Koiči Wakata se na palubě raketoplánu Endeavour vrátil po více než čtyřech měsících v kosmu zpět na Zemi se spodním prádlem, které ze sebe nesvlékl dobrý měsíc.
Kvůli výzkumu spodního prádla si nechal astronaut spodky celý měsíc. Ilustrační foto
Kvůli výzkumu spodního prádla si nechal astronaut spodky celý měsíc. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Na oděv z řady J-Wear, který má pohlcovat nepříjemné pachy i vlhkost a také hubit bakterie, již netrpělivě čekají vědci.

"O tom prádle jsem s posádkou nemluvil. Ale nosil jsme ho asi měsíc a nikdo ze členů stanice si za celý měsíc nikdy nestěžoval. Takže si myslím, že experiment proběhl dobře," řekl Wakata v rozhovoru z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Japonští vědci mu na několikaměsíční pobyt na oběžné dráze kolem Země přibalili čtyři kusy spodního prádla, křížence mezi slipy a trenýrkami.

K řadě J-Wear také patří trička, kalhoty a ponožky. Vše prý Wakata během svého vesmírného pobytu testoval.

Oděvy pro každý den ve vesmíru

Oděv J-Wear je antistatický a nehořlavý. To je pro pobyt na kosmických lodí obzvláště důležité. Oblečení z bavlny a polyesteru je podle japonské vesmírné agentury JAXA rovněž bezešvé a pohodlné.

Cílem JAXA totiž bylo získat "pohodlný oděv pro každodenní nošení na vesmírné lodi".

J-Wear testoval již japonský kosmonaut Tako Doi během loňské mise raketoplánu. Tehdy měl ale k nošení "jen" 16 dní.

Wakata, který by měl na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě přistát v pátek, se podle AP ze všeho nejvíc netěší na sprchu, ale na tradiční japonský pokrm suši.

Někdy v budoucnu prý také počítá s lázní v horkých pramenech v Japonsku.

Prádlo může snížit náklady na cesty do vesmíru

Pokud se prádlo z řady J-Ware osvědčí, mohli by si astronauti na ISS, kde nemají možnost si vyprat, brát jen minimální množství oblečení.

Přeprava materiálu je nesmírně drahá, a tak by se díky oblečení, které nezapáchá ani po týdnech nošení, mohly snížit náklady.

Jakmile bude vývoj řady J-Ware dokončen, plánuje ho Japonsko nabídnout americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a dalším zemím, s nimiž spolupracuje na poli vesmírného výzkumu. Toto oblečení by mohlo být k dostání také v běžných obchodech.

 

Právě se děje

Další zprávy