Jan Hus kázal proti "cikánům"? Podvrh, říkají experti

Domácí Domácí
26. 9. 2013 12:16
Mnoho lidí se odkazuje na Husův výrok ostře kritizující 'cikány'. Vše je ale jinak

Praha - Zkuste si do vyhledávače Google vložit větu "Cikáni jsou plémě nečisté, mravů hanebných, práce se štítící, druh druha okrádající a Boha neuznávající." Uvidíte, kolik lidí se na tento údajný výrok mistra Jana Husa odkazuje. Jenže jde s největší pravděpodobností o podvrh.

Údajný Husův výrok má pocházet ze spisu s názvem "O pražském lidu". V protiromských článcích slouží ke dvojí argumentaci: "Vidíte, i mistr Jan Hus to říkal, a to přece nebyl žádný rasista." a "Vidíte, je to stále stejné, už od přelomu 14. a 15. století." Má to háček. Tento spis odborníci neznají, stejně jako citovaný výrok.

Server Romea.cz se obrátil s dotazem, zda Hus něco takového skutečně napsal, na odborníky. Všichni oslovení  se shodli: spis "O pražském lidu" neznáme a výrok také ne.

Mezi oslovenými bylo i Centrum medievistických studií Akademie věd, což je vědecká instituce zabývající  se výzkumem středověku.

Je to výmysl, nehoráznost

"K vašemu dotazu sdělujeme, že se žádný spis Jana Husa s názvem 'O pražském lidu' nedochoval a že také jeho existence není v soudobých pramenech dosvědčena. Proto jsou citace toho údajného Husova spisu zcela vymyšlené," odepsali  Prof. PhDr. Petr Sommer DrSc., ředitel  a Prof. PhDr. František Šmahel DrSc., zástupce ředitele téže instituce.

V podobném duchu serveru odpověděl historik PhDr. Jan Kalivoda, předseda Společnosti Husova muzea v Praze.

"Na vaši otázku o původnosti výroku odsuzujícího Cikány, který v této době v internetových diskusích koluje pod jménem Jana Husa, vám po poradě s kolegy mohu odpovědět, že se zachovalo několik Husových dopisů adresovaných jeho pražským příznivcům a Pražanům obecně, žádný však není citován pod názvem "O pražském lidu" nebo podobným," píše.

Tak vypadá kampaň bojující s předsudky o Romech:

Kalivoda uznává, že se nemůže s úplnou určitostí vyslovit o doslovném obsahu celého rozsáhlého souboru zachovaného Husova literárního díla. "Avšak já osobně ani nikdo z kolegů, které jsem konzultoval, výrok nyní v protiromské polemice připisovaný Husovi neznáme," sdělil na dotaz Romea.cz

Za nehoráznost považuje rozesílání tohoto hoaxu Filip Štojdl, biskup Církve československé husitské.

"Jde o zneužívání odkazu mistra Jana Husa, o manipulaci jeho osobou. Hus ve svém učení vyzýval ke smíření, vzájemné lásce a k hledání pravdy, nikoli k šíření lží a nenávisti či k tomu, aby se věci řešily násilím," řekl Filip Štojdl serveru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy