Rodí se něco přelomového. V Praze roste první dům, který je jen z podhoubí a dřeva

Rodí se něco přelomového. V Praze roste první dům, který je jen z podhoubí a dřeva
Příbytek, který vypadá jako hlavičky dvou bedel nebo iglú obalená šindeli, chce spolek využít jako glampingové místo nebo chatičku do kempu.
Jakoby to bylo na motivy sci-fi seriálu The Last of Us. Dům, který z velké části budou tvořit vlákna podhoubí, se ale stává realitou.
Za zázrakem, který do budoucna může nahradit polystyren, stojí tato houba - lesklokorka lesklá.
Spolek MYMO už ve výrobní hale v pražském Bubenči vytvořil část základní konstrukce a 18. října chce v Národní technické knihovně představit první hotový modul. Zobrazit 18 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Stavební spořitelna České spořitelny
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 8. 2024 10:02
V dílně v Papírenské ulici nedaleko čističky v Praze 6 se rodí něco přelomového. Vědci společně s designéry vynalezli způsob, jak ve stavebnictví využít houby, lépe řečeno jejich mycelium. Materiál budoucnosti vzniká z vláken lesklokorky lesklé, která ve vlhkém prostředí pojídá odpadní piliny a formuje se do daného tvaru. Designéři tak už dokázali vyrobit nábytek, teď v hale zkouší první dům.

"Samorost", jak ho jeho autoři nazvali, v sobě kombinuje dřevěnou konstrukci a izolační desky, které prorůstají vlákna lesklokorky lesklé. "Teď jsme dokončili část dřevěné konstrukce, do níž jsme vsadili první myceliové desky. V interiéru budou mít funkci zvukového izolantu, vně dřevěné překližky budou dům zase tepelně chránit," vysvětluje architektka ze spolku MYMO Kateřina Sýsová a dodává, že část domu chtějí mít hotovou do 18. října, kdy ji představí v pražské Národní technické knihovně.

Takto vypadá lesklokorka lesklá.
Takto vypadá lesklokorka lesklá. | Foto: Aktuálně.cz/Stavební spořitelna České spořitelny

Organický materiál spolek vyvinul, aby jím nahradil materiál umělý, který se ve stavebnictví používá pro své izolační vlastnosti. Mykokompozit by tak do budoucna mohl nahradit polystyren. "Výhodou je i to, že jakékoli ořezy desek jsou kompostovatelné, a nevzniká tak odpad, který by zatěžoval přírodu. Žebra dřevěné konstrukce vznikají v dřevařské výrobní hale, zatímco myceliové desky rostou v biotechnologickém pracovišti v Brně. Práce s myceliem zahrnuje vyšší nároky na dezinfekci prostředí, přece jen zacházíme s živým organismem," říká předseda spolku Jakub Seifert.

Video: Žena prodává houby nasbírané u Černobylu. Zákazníci to nevědí (3. 8. 2017)

Raisa Karnijenková žije na území zamořeném radioaktivním spadem po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Běloruska sbírá a prodává lidem místní houby. | Video: Rádio Svobodná Evropa

První dům, který z mycelia roste jako houba po dešti, chce spolek využít pro zážitkové bydlení v přírodě. "Základ budou tvořit dva moduly, přičemž v jednom bude kuchyň se sezením a ve druhém ložnice. K domu jdou ale jednoduše připojit i další moduly. V off-gridové verzi počítáme i se třetí částí s koupelnou a toaletou. Dům tak může stát samostatně bez sociálního zařízení v kempu nebo být součástí volné přírody," dodává Kateřina Sýsová.

Podívejte se na fotky.

 

Právě se děje

Další zprávy