Nový výzkum britských vědců z univerzit v Sussexu a Portsmouthu ukázal, že se kočky řadí mezi zvířata, která pozitivně reagují na takzvaný Duchenneův úsměv. Při něm se podle francouzského neurologa Guillaumea Duchennea lidem stahují svaly kolem očí a zvedají koutky úst.
Pokud se lidé s takto staženým obličejem na kočky usmějí a pomalými pohyby na ně zamrkají očima, získají si jejich náklonnost a zvířata na ně zpravidla pomalu zamrkají také. Týmu vědců pod vedením Tasmin Humphreyové a Karen McCombové to potvrdily dva experimenty, píše britský list The Independent.
První část studie se odehrávala ve 14 domácnostech lidí, kteří kočky vlastní, a zahrnovala celkem 21 mazlíčků. Ukázalo se, že i na důvěrně známé osoby zvířata reagovala vstřícněji, když na ně pomalu mrkaly, než když byly pasivní a zachovávaly si neutrální výraz.
Při druhém experimentu vědci na 45 kočkách ve věku mezi jedním rokem a 17 lety testovali, jak budou reagovat na úplně neznámého člověka. Když účastníci výzkumu ke kočkám natáhli ruku, kočky na jejich gesto odpovídaly s mnohem větší důvěrou, pokud lidé současně přivřeli oči a mrkli na ně.
"Pro mě jakožto výzkumníci zvířecího chování i majitelku koček je skvělé zjistit, jak domácí mazlíčci s lidmi komunikují. Spousta páníčků tohle chování koček z vlastní zkušenosti zná, ale až teď pro něj máme vědecké potvrzení. Každý, kdo má problém navázat s kočkou vztah, si to teď může sám otestovat. Nasaďte uvolněný úsměv a uvidíte, že si s kočkou vytvoříte pouto," dodala McCombová.