Jak nakupují ženy? Podle menstruačního cyklu

Jiří Krejčík
1. 4. 2009 9:00
Velká Británie - Pokud patříte mezi ženy, které často a nekontrolovatelně nakupují, vědci pro vás našli výmluvu. "Nákupní horečky jsou důsledkem kolísavé hladiny hormonů během menstruačního cyklu," říká psycholožka Karen Pine, autorka knihy Sheconomics.

Ženy nejraději nakupují deset dní před začátkem menstruace. Zjistila to studie britských psychologů, píše server BBC News.

Nakupování je zřejmě podle vědců řešením, jak odbourat negativní emoce způsobené změnou hladiny hormonů.

Studie profesorky Karen Pine z univerzity v Hertfordshire zkoumala nákupní zvyklosti 443 žen ve věku 18-50 let.

Ze zkoumaného vzorku bylo 153 žen v pozdní luteální fázi menstruačního cyklu. Dvě třetiny z nich pak přiznaly, že si v poslední době něco spontánně koupily a více než polovina z nich utratila za nákup více než 25 liber.

Několik žen se přiznalo dokonce k útratě vyšší než 250 liber. Většina z nich pak svého utrácení litovala.

"Ženy v luteální fázi nakupovaly impulzivněji, nepřiměřeněji a nekontrolovaněji než ostatní," říká profesorka Pine.
Nejvíce pak utrácejí ženy se silným premenstruačním syndromem.

"Nákupní chování je zřejmě reakcí na intenzivní emoce. Ženy se v této fázi cítí stresované a deprivované. V takovém rozpoložení jsou mnohem náchylnější k nákupům," soudí psycholožka.

Za všechno můžou hormony

Vysvětlení tohoto jevu zřejmě spočívá v hormonálních změnách během menstruačního cyklu.

"Během cyklu kolísá hladina hormonů, které ovlivňují část mozku zodpovědnou za emoce a sebeovládání. Takže výsledky naší studie nás až tak nepřekvapují," říká profesorka.

Druhé vysvětlení by mohlo být, že ženy nakupují proto, aby se cítily atraktivnější. Zhruba 14 dní před začátkem menstruace totiž dochází k ovulaci a v této době je žena nejplodnější.

Ženy proto v této době nejvíce dbají na svůj vzhled. U zkoumaného vzorku mezi nákupy převažovaly nejrůznější ozdoby, šperky, make-up a boty na vysokém podpatku.

Buď jak buď, poučení je zřejmé. "Pokud se ženy chtějí vyhnout nekontrolovanému utrácení, neměly by v týdnu před menstruací chodit na nákupy," uzavírá Karen Pine.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy