Když Paříž ještě neznala Eiffelovku. Světová města byla dřív k nepoznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
1. 10. 2024 12:17
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.
Koláž. Snímek vlevo: Václavské náměstí v Praze, 1915 a snímek vpravo: pohled na stejnou oblast Prahy dnes skrze aplikaci Google Earth.
Koláž. Snímek vlevo: Václavské náměstí v Praze, 1915 a snímek vpravo: pohled na stejnou oblast Prahy dnes skrze aplikaci Google Earth. | Foto: Aktuálně.cz / Koláž / Profimedia a reprofoto Google Earth

Václavské náměstí, Praha, Česká republika - 1915 a nyní

Václavské náměstí v Praze představuje jedno z nejfrekventovanějších míst v České republice. Současný název získalo v roce 1848 díky Karlu Havlíčkovi Borovskému; předtím se toto místo nazývalo Koňský trh. V roce 1875 zbořili Koňskou bránu, která uzavírala horní část náměstí, a na jejím místě vznikla v letech 1885 až 1890 budova Národního muzea, která se stala dominantou náměstí.

V roce 1913 umístili na náměstí jezdeckou sochu svatého Václava od sochaře J. V. Myslbeka, jež se stala symbolem české státnosti. Václavské náměstí zažilo mnoho historických událostí, například vyhlášení samostatnosti Československa 28. října 1918. Během druhé světové války nacisté využívali náměstí k masovým demonstracím. V roce 1969 se tu upálil student Jan Palach na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.

V letech 2020 až 2022 proběhla rekonstrukce dolní části náměstí, která zahrnovala předláždění a doplnění stromořadí. V plánu je i revitalizace horní části, včetně obnovení tramvajové trati.

 

Právě se děje

Další zprávy