Taje Benátek: Akty v domě vynálezce, papež trefený meteoritem a zrcadlo závratě

Taje Benátek: Akty v domě vynálezce, papež trefený meteoritem a zrcadlo závratě
V Muzeu Fortuny (tak zní jeho název) je možné prozkoumat, jak uvnitř vypadají benátské gotické paláce. Zároveň je tam vidět, jak si významný designér a návrhář přizpůsobil a vybavil interiér historické budovy pro své potřeby. Na snímku je zachycena výzdoba jedné z místností v paláci, vytvořená Marianem Fortuny.
Křišťálové lebky od umělkyně Sherrie Levine.
Další pozoruhodné dílo vystavené v paláci Punta della Dogana vytvořil v roce 1999 Maurizio Cattelan. Jmenuje se La Nona Ora (devátá hodina) a představuje papeže Jana Pavla II., kterého právě srazil k zemi meteorit. Po svém vzniku vzbuzovalo velké kontroverze.
Návštěvníci se mohou podívat i do patra paláce, ve kterém Fortuny pracoval...
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 9. 2023 15:16
Na začátek malé varování: v této fotogalerii nenajdete ani jednu gondolu nebo karnevalovou masku. Benátky a jejich blízké okolí ukrývají mnoho tajemství, o kterých se rychloturisté deroucí se davem z náměstí svatého Marka k mostu Rialto jen stěží dozvědí. Od paláce vynálezce a módního návrháře Mariana Fortuny y Madraza až po zrcadlovou hlubinu, ze které člověka berou závratě.

V Benátkách není potřeba trpět v zástupech u těch nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek, zvláště pokud je už člověk někdy viděl. Ukrývají mnoho zajímavých tajemství a totéž platí pro jejich blízké okolí.

Lze tam třeba navštívit gotický palác, kde si pokoje navrhl a vyzdobil známý módní návrhář a vynálezce, nebo lapat po dechu v zrcadlové věži, která má člověku navodit pocity podobné stavu beztíže. Je tam k vidění také papež sražený k zemi meteoritem, a to navíc ještě v budově patřící jednomu z nejbohatších lidí na světě Francoisi Pinaultovi (do jeho luxusního impéria patří módní značky jako Saint Laurent, Alexander McQueen nebo Gucci).

Po krátké cestě vlakem do nedalekého univerzitního města Padova se nabízí také pohled na pořádně vysoké dřevěné řečniště, ze kterého přednášel matematiku Galileo Galilei. Tyto a řadu dalších tipů na turistické cíle v Benátkách přináší fotogalerie u tohoto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy