Když Paříž ještě neznala Eiffelovku. Světová města byla dřív k nepoznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
včera
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.

Barcelona, Španělsko - dříve a nyní

Na přelomu 19. a 20. století se Barcelona stala centrem modernistického hnutí, které významně ovlivnilo architekturu města. Mezi nejvýznamnější osobnosti katalánského modernismu patřil architekt Antoni Gaudí, jehož díla, jako je Sagrada Família a Park Güell, se stala ikonickými symboly Barcelony.

V roce 1929 Barcelona hostila svou druhou mezinárodní výstavu, což podpořilo její urbanistický rozvoj. Během španělské občanské války stála Barcelona na straně republikánů a utrpěla bombardování ze strany nacionalistů. Po válce, během diktatury generála Franca, došlo k intenzivnímu průmyslovému rozšiřování Barcelony, což mezi lety 1960 a 1975 vedlo k výraznému nárůstu populace.

Po pádu Frankovy diktatury v roce 1975 se Barcelona stala hlavním městem autonomního Katalánska. Ekonomický boom po vstupu Španělska do Evropské unie umožnil městu organizovat olympijské hry v roce 1992, které výrazně přispěly k jeho mezinárodnímu zviditelnění.

 

Právě se děje

Další zprávy