Když Paříž ještě neznala Eiffelovku. Světová města byla dřív k nepoznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
1. 10. 2024 12:17
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.
Koláž. Snímek vlevo: letecký pohled na Prahu, 1947 a snímek vpravo: pohled na stejnou oblast Prahy dnes skrze aplikaci Google Earth.
Koláž. Snímek vlevo: letecký pohled na Prahu, 1947 a snímek vpravo: pohled na stejnou oblast Prahy dnes skrze aplikaci Google Earth. | Foto: Aktuálně.cz / Koláž / ČTK a reprofoto Google Earth

Praha, Česká republika - v roce 1947 a nyní (Žižkov)

Na počátku 20. století Praha procházela rychlým technickým pokrokem, který se projevoval v rozvoji průmyslu a infrastruktury. K městu se připojily nové čtvrti jako Libeň, což vedlo k výraznému rozšíření. Architektuře vévodila secese, jak dokládá například výstavba Obecního domu. Meziválečné období charakterizoval dynamický rozvoj, kdy Praha jako centrum nově vzniklého Československa zažívala stavební boom. Vznikaly nové budovy v avantgardním a funkcionalistickém stylu, jako je Dům Radost na Žižkově.

Během druhé světové války došlo k omezení městského rozvoje. Po válce se Praha začala vracet k modernismu, což zahrnovalo realizaci rozsáhlých dopravních projektů, včetně plánování podzemní dráhy.

V období socialismu ovlivnily Prahu stalinistické urbanistické vize, které se alespoň částečně podařilo návratem k modernismu v pozdějších letech zmírnit. Významnou událostí bylo vyhlášení Pražské památkové rezervace v roce 1971, které pomohlo ochránit historické jádro města před radikálními zásahy. Po sametové revoluci v roce 1989 se Praha začala transformovat na moderní evropskou metropoli, s důrazem na obnovu historických památek a rozvoj turistického ruchu.

 

Právě se děje

Další zprávy