Když Paříž ještě neznala Eiffelovku. Světová města byla dřív k nepoznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
1. 10. 2024 12:17
Představte si, jak světová města vypadala před více než sto lety – Paříž ještě neznala Eiffelovku, New York se teprve chystal vyrůst do výšky a pražské tramvaje se míjely s kočáry i prvními automobily. Bez moderního ruchu, vizuálního smogu a zástupů turistů měla tato města úplně jiný charakter. Galerie nabízí působivé srovnání.

Moskva, Rusko 1920 a 2015

Na počátku 20. století se Moskva stala důležitým průmyslovým centrem Ruského impéria. Město prožívalo rychlý nárůst populace díky industrializaci a migraci z venkova. V roce 1915 dosáhla populace města téměř 1,8 milionu obyvatel.

Během sovětské éry Moskva získala postavení centra politické moci a symbolu komunistického režimu. V roce 1935 vznikl ambiciózní plán rozvoje města, který zahrnoval výstavbu nových obytných čtvrtí a infrastruktury. Moskva se také stala kulturním centrem s mnoha divadly, muzei a univerzitami.

Po druhé světové válce Moskva čelila bytové krizi, kterou se snažila řešit výstavbou standardizovaných panelových domů známých jako "chruščovky". V roce 1980 město hostilo letní olympijské hry, což přineslo další investice do infrastruktury. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se Moskva stala hlavním městem Ruské federace. Město prožívalo ekonomickou transformaci směrem k tržní ekonomice, což vedlo k růstu soukromého sektoru a příchodu zahraničních investorů.

 

Právě se děje

Další zprávy