Praha – The Tap Tap je kapela studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Vznikla v roce 1998. Založil ji a dodnes vede Šimon Ornest. Za tu dobu si získali renomé doma i v zahraničí.
V prosinci 2013 odstartovala skupina turné The Tap Tap načerno. Od té doby odehrála desítky koncertů. Vozí na ně putovní výstavu černého humoru o lidech s postižením a vybírají peníze na dostavbu areálu Jedličkova ústavu a jeho škol. Zatím se jim podařilo vybrat přes 600 tisíc korun, pět milionů jim dal na sbírku pražský magistrát a dalších pět přislíbil.
Některé vtipy uvádějí svou "černotou" mnohé do rozpaků, většinou ty bez postižení. Lidé s handicapem se jim naopak s chutí zasmějí. Vzhledem k tomu, že ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi, nutně došlo i na toto téma.
"Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Šimon Ornest, kapelník a manažer skupiny The Tap Tap a syn herců Jiřího Ornesta a Daniely Kolářové.
Aktuálně.cz: Jaké míváte reakce na vystavované kameňáky?
Šimon Ornest: Zvlášť v souvislosti s koncerty The Tap Tap bývají reakce nadšené. Lidé se skvěle pobaví muzikou, náš moderátor Láda Angelovič je rozebere vtipnými hláškami a vysvětlí souvislost výstavy se sbírkou na dostavbu Jedličkova ústavu a škol. A skrze naši muziku a černý humor se lépe přijímá i to méně zábavné, ale velmi důležité téma - význam vzdělávání lidí s postižením pro celou společnost.
A.cz: Pomáhá černý humor lidem s postižením vyrovnat se lépe se svojí situací?
Myslím si, že schopnost brát vážné věci, i když se vás třeba osobně dotýkají, s nadhledem je velmi důležitá pro každého.
A.cz: Není zdrženlivější spíše "zdravá" část populace, která má zábrany dělat si legraci z handicapu?
Víte, problém je právě v tom, že se stále vnímáme jako nějaké dvě oddělené skupiny. Stačí jedna malá ucpaná céva do mozku a život kohokoliv z nás bude vzhůru nohama. Prvních a posledních deset let života jsme všichni odkázaní na pomoc někoho jiného. Je strašně důležité, aby se naše děti už odmalička potkávaly s odlišností. Ve chvíli, kdy vymizí upřené pohledy, rozpačité reakce a uhýbání očima, budeme prostě všichni na stejné lodi.
A.cz: Zaujal mě také český lev na vozíku a heslo "Sedíme si za svým". Jedná se o logo výstavy The Tap Tap načerno? Jak to vzniklo?
Jedná se o logo z dílny našeho skvělého grafika Honzy Augusty. Vzniklo už před výstavou. Jsme rádi, že se vám líbí, považujeme za velmi důležité sympatickým a srozumitelným způsobem komunikovat s veřejností a výtvarný styl a design v tom hrají nezastupitelnou roli.
A.cz: Na stránkách skupiny The Tap Tap je pro změnu logo lebkouna se zkříženými francouzskými holemi. Kdo a jak ho vymyslel?
Jedná se opět o výtvarný návrh Honzy Augusty, původně pro naši akci nazvanou Párty na kolečkách.
A.cz: Je členům skupiny černý humor blízký?
Ano, a každý, kdo by se zastavil na naší zkoušce, vám to potvrdí. Černý humor, který praktikují členové kapely mezi sebou, je většinou v podstatě nepublikovatelný.
A.cz: Jak byste obecně popsal humor, který lidé s postižením mezi sebou používají?
Jako úplně normální humor mezi lidmi, kteří se dlouho znají nebo cítí, že jsou si něčím blízcí. Jde o obzor představivosti, a proto by bylo dobré, kdyby se skupiny různě odlišných lidí ve společnosti co nejvíce přirozeně prolínaly.
A.cz: Jaký je mimochodem váš nejoblíbenější vtip?
Hodně jsme se zasmáli vtipu z tzv. Mártyho frků: “Na dálnici směrem na Brno na vás čekají tři omezení”. Na obrázku jsou tři lidé s mentálním postižením, kteří stojí na silnici….
A.cz: Ve společnosti stále ještě rezonuje prezidentův odpor k inkluzi. Nedá mi to, abych se nezeptala na váš názor...
Díky nedávným výrokům prezidenta vznikl v České republice zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze. Proto jsme se s The Tap Tap rozhodli uspořádat koncert Už jsme trochu dál. Akce bude pro všechny zdarma a uskuteční se 21. února přímo pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí v Praze. Budeme mít spoustu hostů, kteří sami na sobě ukáží nejlepší výsledky integrace a inkluze v Česku.