S napsáním vlastní knihy jí ale pomohl oblíbený islandský autor a premiérčin dlouholetý přítel Ragnar Jónasson. Politička uvedla, že psaní pro ni bylo oddychem od pracovních témat a během pandemie covidu-19 si na něj konečně našla čas.
"Četla jsem detektivní romány celý život, jsou tak trochu součástí mé DNA," řekla Jakobsdóttirová. "Myslím, že každý politik potřebuje něco, čím si osvěží mysl od každodenních politických záležitostí," dodala.
Kniha pojednává o nevyřešeném případu zmizení dospívající dívky na ostrově Videy poblíž islandské metropole. Po 30 letech po ní začne pátrat novinář místních bulvárních novin. Děj se odehrává v roce 1986, kdy Reykjavík oslavil 200 let od nabytí městských práv, v témže roce se na Islandu také setkali americký prezident Ronald Raegan a sovětský vůdce Michail Gorbačov. Zasazení do historického kontextu oceňují i první recenze knihy.
Premiérka očekává, že kritici na ni budou přísní, ale jejich verdiktu se nebojí. "Myslím, že tomu zvládnu čelit. Jako politička jsem na takové věci zvyklá," řekla Jakobsdóttirová.
Země plná spisovatelů
S nápadem na spolupráci na románu přišel Jónasson. Dlouholetého přítele předsedkyně vlády překvapilo, že si na tvorbu premiérka našla při svém vytížení čas. Všechna setkání i telefonáty museli pečlivě plánovat a podřizovat je premiérčině programu, popsal Jónasson, který už prodal přes tři miliony výtisků svých knih. Knihu nakonec společnými silami napsali za dva roky, většinu během pandemie covidu-19.
Islanďané mají literaturu velmi rádi, knihu napíše během svého života každý desátý obyvatel ostrova. V roce 1997 během výkonu funkce napsal knihu i jeden z předchůdců Jakobsdóttirové v čele vlády David Oddsson.