Mýty, krabi, mraky. V olomoucké galerii vystavuje islandský malíř

ČTK ČTK
6. 10. 2022 11:02
Především plátna inspirována krajinou a příběhy Islandu jsou k vidění na výstavě nazvané Časná rána Helgiho Fridjónssona, která se do 28. října koná v olomoucké Galerii Caesar. Jeden z nejznámějších současných islandských malířů se zde představuje po 13 letech.

Tentokrát přivezl své práce z let 2018 až 2022, včetně akvarelů vytvořených přímo pro tuto výstavu. O ni podle vedoucího galerie Miroslava Schuberta výtvarník sám projevil zájem. "Takový autor se neodmítá, vystavuje po celém světě, je to taková islandská hvězda. Měl jsem tedy radost, že jej mohu znovu představit, a to i s relativně dlouhým odstupem let," podotýká Schubert.

Fridjónsson měl sice samostatnou přehlídku v Olomouci naposledy před 13 lety, několik jeho děl však návštěvníci mohli spatřit i vloni. Tehdy slavila Galerie Caesar 30. výročí a shromáždila výběr ze všech dosavadních 353 autorů i kolektivů, které za tu dobu vystavovala. Připomenout se měli malým formátem, ideálně okolo 30 krát 30 centimetrů. Mezi prvními dorazil obrázek od Fridjónssona z Islandu.

Galerista Schubert jej přirovnává k vypravěči. "Jeho malby jsou inspirovány krajinou a příběhy rodného Islandu, kde také žije a pracuje. V islandském malířství má příroda a krajina zásadní roli. A právě jeho přístup k přírodě jakožto k vedoucímu subjektu historie islandské malby není formální, minimalistický ani konceptuální, příroda je pro něj podnět velmi důležitý, určující," míní.

Fridjónssonovy obrazy a kresby jsou plné severských mýtů a pohádek, ryb, krabů a mrožů, ledových příkrovů, mraků či pramenů vody. Nad nimi pak levitují postavy lidské i andělské, ovoce a ryby a cvrlikají ptáci, popisuje Schubert. "A přestože vše působí nadpřirozeně, umělec se zabývá realitou, podstatou člověka a přírody," dodává galerista.

Devětašedesátiletý Helgi Fridjónsson vystudoval výtvarné akademie v nizozemském Haagu a Maastrichtu, vystavuje od roku 1974. Od roku 1980 ve svém domě v Reykjavíku provozuje malou výstavní síň nazvanou The Corridor, jejímž cílem je otevírat dveře umění, jaké by jinak na Islandu nebylo k vidění. V roce 1990 zastupoval svou rodnou zemi na Benátském bienále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy