Íránku zatkli za video, na kterém doma tančí. Omluvit se musela ve státní televizi

Magazín Magazín
10. 7. 2018 10:12
Osmnáctiletá gymnastka se natáčela při tanci a videa dávala na Instagram. To se nelíbilo íránským státním činitelům, kteří ji zatkli a podle aktivistů donutili omluvit se v pořadu státní televize. Na její podporu se zvedla vlna solidarity především mezi íránskými ženami.
Tanec, za který osmnáctiletou gymnastku zatkla íránská policie | Video: Instagram/maedeh_hozhabri

Maedeh Hojabriová je osmnáctiletá gymnastka z Íránu, kterou až do minulého týdne znali především její sledující na Instagramu. To se změnilo poté, kdy ji zatkla policie a dostala se na stránky světových deníků. Tancovala totiž doma v krátkém tričku a klobouku.

Oficiálním íránským činitelům se nezamlouvalo, že mladá Íránka nedodržuje ve videu pravidla oblékání a netančí v přítomnosti rodiny. Na svém instagramovém profilu údajně umístila zhruba tři stovky videí, na většině z nich tančí na západní i íránskou hudbu.

Podle britské BBC ale Hojabriová není zdaleka první tanečnice, která byla za svůj výkon zatčena. Hojabriová se později objevila v pořadu státní televize, kde se podle aktivistů musela omluvit. "Nechtěla jsem být středem pozornosti. Mám nějaké sledující, pro které ta videa byla. Mým záměrem nebylo povzbuzovat ostatní, aby dělali to samé," řekla třesoucím se hlasem.

O íránské gymnastce se zatím příliš mnoho neví, média ani netuší, z jakého města pochází. Přesto se na její podporu zvedla vlna solidarity především mezi íránskými ženami. Ty umísťují na sociální sítě videa, ve kterých na její podporu tančí a ke klipům přidávají hashtag "tanec není zločin".

Podporu ale vyjádřil také bloger a politický disident Hossein Ronaghi, jenž napsal, že by se lidé po celém světě smáli, kdyby slyšeli, že stát zatýká osmnáctileté dívky kvůli tanci, radosti a kráse, zatímco násilníci si běhají na svobodě. "Pro ně je to nepředstavitelné," dodal Ronaghi na Twitteru.

Mnoho lidí se podle britského deníku The Guardian domnívá, že vláda brzo zakáže Instagram, protože je jednou z posledních aplikací "západního světa", která nepodléhá cenzuře.

Loni v srpnu bylo v zemi zatčeno šest lidí za to, že tančili zumbu. A v roce 2014 bylo šest mladých Íránců odsouzeno na rok ve vězení a 91 ran bičem za video, na kterém tančili na střeše teheránského domu na hit Pharrella Williamse s názvem Happy.

Video: Organizátorka folkorního mejdla o tanci a tradici

Na naši akci chodí děcka, co s folklorem neměla nic společného. Stačí se s lidmi potkat a už je máte, vysvětluje Anežka Konečná. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 51 minutami

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy