Íránku zatkli za video, na kterém doma tančí. Omluvit se musela ve státní televizi

Magazín Magazín
10. 7. 2018 10:12
Osmnáctiletá gymnastka se natáčela při tanci a videa dávala na Instagram. To se nelíbilo íránským státním činitelům, kteří ji zatkli a podle aktivistů donutili omluvit se v pořadu státní televize. Na její podporu se zvedla vlna solidarity především mezi íránskými ženami.
Tanec, za který osmnáctiletou gymnastku zatkla íránská policie | Video: Instagram/maedeh_hozhabri

Maedeh Hojabriová je osmnáctiletá gymnastka z Íránu, kterou až do minulého týdne znali především její sledující na Instagramu. To se změnilo poté, kdy ji zatkla policie a dostala se na stránky světových deníků. Tancovala totiž doma v krátkém tričku a klobouku.

Oficiálním íránským činitelům se nezamlouvalo, že mladá Íránka nedodržuje ve videu pravidla oblékání a netančí v přítomnosti rodiny. Na svém instagramovém profilu údajně umístila zhruba tři stovky videí, na většině z nich tančí na západní i íránskou hudbu.

Podle britské BBC ale Hojabriová není zdaleka první tanečnice, která byla za svůj výkon zatčena. Hojabriová se později objevila v pořadu státní televize, kde se podle aktivistů musela omluvit. "Nechtěla jsem být středem pozornosti. Mám nějaké sledující, pro které ta videa byla. Mým záměrem nebylo povzbuzovat ostatní, aby dělali to samé," řekla třesoucím se hlasem.

O íránské gymnastce se zatím příliš mnoho neví, média ani netuší, z jakého města pochází. Přesto se na její podporu zvedla vlna solidarity především mezi íránskými ženami. Ty umísťují na sociální sítě videa, ve kterých na její podporu tančí a ke klipům přidávají hashtag "tanec není zločin".

Podporu ale vyjádřil také bloger a politický disident Hossein Ronaghi, jenž napsal, že by se lidé po celém světě smáli, kdyby slyšeli, že stát zatýká osmnáctileté dívky kvůli tanci, radosti a kráse, zatímco násilníci si běhají na svobodě. "Pro ně je to nepředstavitelné," dodal Ronaghi na Twitteru.

Mnoho lidí se podle britského deníku The Guardian domnívá, že vláda brzo zakáže Instagram, protože je jednou z posledních aplikací "západního světa", která nepodléhá cenzuře.

Loni v srpnu bylo v zemi zatčeno šest lidí za to, že tančili zumbu. A v roce 2014 bylo šest mladých Íránců odsouzeno na rok ve vězení a 91 ran bičem za video, na kterém tančili na střeše teheránského domu na hit Pharrella Williamse s názvem Happy.

Video: Organizátorka folkorního mejdla o tanci a tradici

Na naši akci chodí děcka, co s folklorem neměla nic společného. Stačí se s lidmi potkat a už je máte, vysvětluje Anežka Konečná. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy