Koráli umírají i pod ochranou, voda je příliš teplá

vk, Reuters
2. 9. 2008 18:00
Vědci tvrdí, že systém ochranných zón nefunguje
Teplá voda korály zabíjí, nepomáhají ani chráněné oblasti
Teplá voda korály zabíjí, nepomáhají ani chráněné oblasti | Foto: David Obura/Phoenixislands

Londýn  - Ochranné zóny vytvořené na ochranu zásob ryb v Indickém oceánu nechrání korálové útesy, nepomáhají urychlovat jejich obnovování a především nedokážou zabránit jejich rozpadu způsobenému teplejší mořskou vodou.

Informaci přinesla agentura Reuters.  

„Mnoho z těchto designovaných nerybolovných oblastí se nachází v teplých vodách, kde korálové útesy hůře přežívají", řekl podle agentury Reuters námořní biolog Nick Graham z university v Newcastlu.

Ochranná pásma nefungují

Výsledky studie ukazují, že ochranná pásma, která mají držet lodě a lidi dál od ohrožených míst, nefungují tak, jak vědci předpokládali.

„V Indickém oceánu jsou některé z nejrůznorodějších korálových útesů na světě," řekl Graham. „Nynější chráněná místa (ale) nemají žádný potenciál pro rychlejší obnovu než nechráněná místa."

Čtěte také: Koráli mizí, můžou za to hustě osídlená pobřeží

Nadměrné rybaření, klimatické změny a rozvoj lidských sídel ohrožují útesy všude na světe. V Indickém oceánu se navíc kvůli klimatickému jevu El Niño zvýšila teplota vody.

„Západní Indický oceán ztratil okolo poloviny svých korálů a některá místa až devadesát procent," říká Graham.

Korály ničí teplá voda

Autoři studie publikované ve vědeckém magazínu PLoS ONE sledují populaci korálů přes deset let.

Zjistili, že zřízení devíti ochranných pásem velikosti od jednoho kilometru čtverečního až po čtrnáct  kilometrů čtverečních na Seychellách a v blízkosti pobřeží Keni a severní Tanzanie, způsobilo pouze nárůst rybolovu a úbytek korálů nezastavilo.

Koráli se obnovovali daleko rychleji v nechráněných místech s chladnější vodou v jižní Tanzanii a v okolí ostrova Mauricius.

Autoři studie nenavrhují zrušení ochranných zón, ale prosazují především snahu zachovat místa, kde se korálům daří.

„Potřebujeme se zaměřit na místa, která se obnovují rychleji nebo unikají vlivu klimatických změn," říká. „To jsou místa, kde mladé populace korálů mohou pomoci obnovit další místa."

Čtěte také: Darwinova noční můra perutýn devastuje Karibik

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy