"Skleněný strop" je metafora, která označuje neviditelnou bariéru, jež brání určité demografické skupině ve vzestupu ve společenské hierarchii. Poprvé se ale použila v souvislosti s překážkami v kariéře úspěšných žen. Přečtěte si příběhy jedenácti průkopnic, kterým se podařilo skleněný strop zbořit a inspirovat tak další generace žen k překonávání profesních bariér.
Do you play chess? 💪🏻 If so, you probably know that the world’s greatest female chess champion is Hungarian 🇭🇺😊Judit Polgar acquired the title of grandmaster at the tender age of 15 in 1991 🙆♀️ pic.twitter.com/5OjEV6YxZG
Maďarka Judit Polgárová v pouhých 15 letech a 4 měsících získala titul velmistra, čímž překonala dosavadní rekord legendárního Bobbyho Fischera. Její vzestup mezi šachovou elitu byl fenomenální - v roce 2005 dosáhla svého nejvyššího ratingu 2735 bodů. Po dobu neuvěřitelných 26 let, od roku 1989 až do svého odchodu do sportovního důchodu v roce 2015, držela pozici světové šachové jedničky mezi ženami. Během své kariéry porazila jedenáct současných či bývalých mistrů. Dodnes ji odborníci považují za nejlepší šachistku všech dob.
Za jejím úspěchem stál unikátní vzdělávací experiment jejího otce Lászla Polgára, který věřil, že génia lze vytvořit správnou výchovou od raného dětství. Společně se svými sestrami Susan a Sofií byla vzdělávána doma, s důrazem na šachový trénink. Výsledky tohoto přístupu byly ohromující - všechny tři sestry se staly šachovými velmistryněmi.
Článek dobře dokládá moji dlouhodobou laickou statistiku. Ve vyjmečných profesích je poměr geniů muži : ženy cca 10 : 1. Pakliže tedy bude poměrné zastoupení žen v těchto profesích cca 10 % odpovídá to přírodě.