Houby na Vysočině rostou jako po dešti. Podívejte se

Vanda Králová, Jiří Hloušek, vk
3. 11. 2008 8:15
Redaktor Aktuálně.cz vyrazil na houby s foťákem
Českým oblíbencem je hřib hnědý neboli suchohřib. Houbou na obrázku může být jak hřib hnědý, osmahlý, anebo plstnatý, říká odborník
Českým oblíbencem je hřib hnědý neboli suchohřib. Houbou na obrázku může být jak hřib hnědý, osmahlý, anebo plstnatý, říká odborník | Foto: Jiří Hloušek

Vysočina - Očekávané teplé listopadové počasí nahraje houbařům. Po deštivém týdnu a závěrečném oteplení už první víkend v měsíci ukázal, že se milovníci hub mají na co těšit.

Podle statistik je dnes nejčastěji sbíranou houbou hřib hnědý, přezdívaný suchohřib či slaďák.

Atlas hub Ladislava Hagara o něm říká, že roste v jehličnatých lesech a je vhodný pro úpravu za čerstva i pro konzervování. Zaměnit se dá jedině s jinými "suchohřiby", ale i ty jsou jedlé.

Obliba sběru a především konzumace hub je u Čechů velmi vysoká. I přesto však každý rok dochází k několika případům otravy nejedlými houbami, které si houbaři spletou s jedlými.

Otrávit se ovšem lze i houbami původně jedlými, pokud jsou nesprávně skladované nebo vařené.

Častou chybou například je, že se nosí v igelitových taškách, kde se rychle zkazí. V takovém případě otravu způsobí plísně a mirkoorganismy.

Některé druhy hub, například hřib koloděj nebo václavky, se musí delší dobu tepelně upravovat, než jsou vhodné ke konzumaci.

Mezi počáteční příznaky otravy některými houbami patří zvracení, průjem a bolesti břicha. Varovným příznakem by mělo být přechodné zlepšení - za několik dní totiž, například u otravy muchomůrkou zelenou, hrozí selhání jater. Zákeřná houba pavučinec plyšový způsobuje kolaps ledvin, naštěstí se vyskytuje vzácně.

V těchto krajních případech se otrava musí řešit až transplantací.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy