Everest je přelidněný. Zemřeli další dva lidé, horolezci kolabují v dlouhých frontách

Magazín Magazín
Aktualizováno 25. 5. 2019 14:07
Horolezec Nirmal Purja vyfotil 320 lidí, kteří čekali ve frontě na výstup na nejvyšší vrchol světa. Stanoviště před vrcholem je ve výšce osm tisíc metrů a je značně nebezpečné, nejen kvůli strmému hřebenu, ale i nedostatku kyslíku, se kterým se horolezci musí potýkat. Dva z nich přitom zemřeli.
Fronta na Mount Everest
Fronta na Mount Everest | Foto: Profimedia.cz

Jednou z obětí je 55letá Indka Anjali Kulkarniová, která se při cestě zpět zasekla ve frontě na vrcholek a zemřela vyčerpáním. Další obětí je stejně starý americký horolezec Donald Lynn Cash, ten zemřel na následky výškové nemoci. 

Právě nebezpečně nízká dávka kyslíku se může pro horolezce stát osudnou. Většina lidí ve výšce 8848 metrů nad mořem může strávit jen několik málo minut. Záplava lidí čekající na výstup pak může návrat dolů značně ztížit, nehledě na nebezpečí omrzlin a únavy.  

Podle agentury AFP zemřelo za poslední týden celkem deset osob. Počet mrtvých se zvýšil poté, co AFP informovala o smrti Ira a Brita Robina Fishera. Ten na vrcholu stanul v sobotu ráno, ale zhroutil se při sestupu. "Zemřel slabostí po dlouhém výstupu a těžkém sestupu. Sestupoval se svými šerpy a náhle zkolaboval," řekl Murari Šarma z expedice Everest Parivar. Průvodci mu prý dali kyslíkovou lahev a nabídli mu vodu, ale nedokázali ho zachránit.

Šestapadesátiletý Ir podle organizátorů jeho expedice zemřel v pátek na tibetském svahu hory. Na vrchol se mu sice podařilo dostat, ale později zemřel ve stanu ve výšce 7000 metrů.

Agentura Reuters napsala, že v nynější lezecké sezoně, která začíná v březnu a končí v květnu, zahynulo v nepálské části Himálají celkem 18 lidí.

Od roku 1922 zemřely na Mount Everestu zhruba tři stovky horolezců. Jejich těla přitom zůstávají navždy pohřbena pod himálajským sněhem a ledem. 

Turistické lákadlo

Touha pokořit nejvyšší horu světa každým rokem láká čím dál více turistů. Ti navíc po sobě nechávají značné množství odpadu. Nejvíce lidí míří na Everest v období od dubna do května, kdy většinou panují nejlepší podmínky. 

Čína a Nepál jsou v posledních letech kritizovány za to, že neusilují o snížení počtu turistů, kteří na vrcholek mohou vystoupat. 

Pro letošní lezeckou sezonu, která trvá do konce května, vydal Nepál 381 povolení pro většinou zahraniční horolezce. Povolení stojí 11 000 dolarů (254 tisíc korun). S držiteli jde jeden průvodce, což znamená, že se na téže trase v krátkém období několika týdnů ocitne 750 lidí, píše AFP. Nepálskou cestou do pátku lezlo 600 lidí.

Dalších 140 lidí dostalo povolení pro výstup z tibetské, tedy severní strany. Letos by mohl na vrcholu nejvyšší hory světa ve výšce 8850 metrů stanout rekordní počet lezců, loni tam vystoupalo 807 lidí.

Horolezci podceňují situaci

Garrett Madison z americké horolezecké společnosti Madison, která pomáhá horolezcům, řekl, že mnozí z těch, kdo jdou na Everest, nejsou "dobře připraveni ani vybaveni". Nemají dostatečnou podporu na to, aby se dostali bezpečně dolů. "Kdyby byli členy početnějšího a zkušeného týmu, asi by byli v pořádku, ale pokud mají minimální podporu a nastanou problémy, je těžké se odtamtud dostat," řekl.

Okolí Everestu se ale kromě davu horolezců a množství odpadků potýká také s táním ledovců. Ty pak odhalují zmrzlá těla zemřelých horolezců, kteří svůj výstup nezvládli. 

Video: Film Everest natočil režisér Baltasar Kormákur podle skutečné tragédie, která se odehrála v roce 1996 na svazích nejvyšší hory světa, podívejte se

Film Everest natočil režisér Baltasar Kormákur podle skutečné tragédie, která se odehrála v roce 1996 na svazích nejvyšší hory světa | Video: CinemArt
 

Právě se děje

Další zprávy