Hobité neexistují. Byli to lidé s Downovým syndromem

jaz
8. 12. 2014 8:00
V roce 2004 fascinoval vědecký svět nález pozůstatků pravěkého člověka, kterého všichni kvůli malému vzrůstu považovali za tzv. hobita. Nové zkoumání ale potvrdilo, že se nejedná o nový lidský druh.
Foto: Tim Evanson / Wikimedia Commons

Kupang (Indonésie) – Mezinárodní tým výzkumníků nalezl ve východní Indonésii na ostrově Flores před deseti lety lidské pozůstatky, které se zdály být novým druhem hominida.

Kosti patřily třicetileté ženě, která žila asi před 15 tisíci lety. Měřila jeden metr a vážila 16 až 29 kilogramů. Podle dalších výzkumů byl její mozek veliký asi 380 cm3. To odpovídá třetinovému objemu mozků tehdejších lidí.

Model Homo floresiensis v Národním muzeu v Japonsku.
Model Homo floresiensis v Národním muzeu v Japonsku. | Foto: Momotarou2012 / Wikimedia Commons

Vědci ještě donedávna označovali takovýto druh charakteristický svým malým vzrůstem a mozkem jako člověka floreského, hovorově přezdívaného také jako hobit. Vědci přičítali nízký vzrůst ostrovní izolaci a nedostatku potravy, což generačně vedlo k malé výšce. Dnes ale tyto jedinečné znaky nevysvětlují novým lidským druhem, ale spíše vývojovou vadou.

Podle všeho jsou tyto pozůstatky nejstarším dochovaným případem Downova syndromu. K tomuto závěru vedla vědce asymetrie lebky i krátká stehenní kost, což jsou charakteristické znaky tohoto onemocnění. Původně se odlišnosti na lebce přisuzovaly dlouhé době, po kterou byly kosti pohřbené.

"Vše nasvědčuje tomu, že se spíše jedná o Downův syndrom, který se vyskytuje v jednom z tisíce lidských porodů po celém světě," řekl Dr. Eckhardt Daily Mail, s tím, že tyto abnormality se nenašly na dalších 14 pozůstatcích z jeskyně.

Za vyhynutí indonéského Homo floresiensis může vulkanická erupce před cca 12 tisíci lety navzdory vědecky nepodloženým pověstem o tom, že malé bytosti žijící v jeskyních mohly vyhynout až v novověku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy