Australané vynalezli kondom, který má vymýtit HIV

jaz
24. 7. 2014 8:00
Vědci z australské bio-tech společnosti přišli na antivirovou sloučeninu, která má zabíjet vir HIV. Kondomy potažené touto látkou se na pultech obchodů objeví za pár měsíců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Canberra – Společnost Starpharma přišla na trh s takzvaným VivaGelem, který má antibakteriální i antivirové účinky. Laboratorní testy prokázaly, že může zabít až 99,9 procenta viru HIV, herpesu i HPV (lidský papilomavirus) a jiných sexuálně přenosných virů.

Starpharma se proto spojila s největším světovým výrobcem kondomů, australskou společností Ansell, a uvedla do prodeje novou řadu prezervativů potažených právě tímto antivirovým povlakem.

Generální ředitel Starpharma Jackie Fairley ale zdůrazňuje, že prodávaný kondom, který má VivaGel obsahovat, nemá stoprocentní účinky.

"Kondomy nejsou stoprocentně účinné v prevenci těhotenství nebo pohlavně přenosných nemocí. Vše, co můžeme udělat, je snížit počet virových částic neutralizací látkou VivaGel. To by mělo celkově snížit virovou zátěž," řekl ABC News.

V Česku jsou nakaženy dva tisíce lidí

Začátkem tohoto týdne získali výrobci certifikát k distribuci nových kondomů od australských úřadů a hodlají expandovat do Evropy i Asie, kde už navázali spolupráci s japonskou společností, která získala stejné povolení i pro tamní trh už v březnu letošního roku.

V současné době se také provádí testy VivaGelu ve Spojených státech, a to na léčbu bakteriální vaginózy. Podle ředitele Starpharma ale společnost zatím nemá plány na využití účinné látky v jiné formě a na jiném výrobku, jako by například mohl být produkt ve formě samostatného gelu.

Se zvyšujícím se počtem nakažených pohlavně přenosnými nemocemi i virem HIV se nepotýká jen Austrálie, ale i Česká republika. Státní zdravotní ústav registruje ke konci letošního května 2233 lidí nakažených virem HIV a celkem 408 ve stadiu AIDS.

 

Právě se děje

Další zprávy