Herní tip: Simulátor Babišova království umí uklidnit nervy, porazí i Battlefield 1

Otakar Schön
31. 10. 2016 11:31
Farming Simulator 2017 obhájil svou výsadní pozici, prodává se v Česku lépe než cokoliv jiného. Nový ročník vylepšil grafiku a přidal možnost brigád u konkurenčních farmářů. Příjemným překvapením je přítomnost traktorů Zetor, které dříve chyběly.
Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Existuje málo ironičtějších situací, než když se rychlostí 9 km/h šinete po ruském poli s traktorem, za kterým vlečete nádrž s močůvkou, a přitom na druhé obrazovce sledujete, jak si to v Top Gearu rozdává Buggatti Veyron a McLaren F1. Ale i tak se dá u Farming Simulatoru relaxovat.

Možná že to ale není správný způsob, jak nejnovější verzi Farming Simulátoru hrát. Přeci jen jde o propracovanou hru, která se bez ironie snaží přenést svět zemědělců a dřevorubců do obýváků milionů hráčů po celém světě. A také jde o jednu z nejpopulárnějších her v Česku. Tento týden se žádná jiná neprodávala lépe. A dílu švýcarských vývojářů vůbec nevadilo, že vyšel třeba i Battlefield 1.

Svět rostlinné i živočišné výroby

Díky tomu, že Farming Simulator už několik let obsahuje nejen péči o pole, ale také chov zvířat a od poslední "dospělé" verze 2015 také těžbu dřeva, pokrývá velkou část toho, co udělalo z pana ministra financí miliardáře. Při pěstování pšenice navíc narazíte i na další odvětví, jako je výroba hnojiv nebo osiv. Ale politikou si nemusíte kazit náladu, na dotace nenarazíte, a i bez finančních machinací se můžete stát boháčem i vy sami, i když jen virtuálně.

Nováčky na farmě přivítá krátký průvodce, který vysvětlí základní herní činnosti. Rychle se přitom ukáže, že jde o skutečný simulátor, ne o arkádu. Než můžete začít orat, musíte nejprve najet s traktorem k vyvažovacímu závaží, posléze nacouvat k radlici, a teprve potom se můžete pustit do rytí, když radlici spustíte do ornice. Pak stačí držet traktor ve správném směru a na konci pole se otočit. Po orbě si vyzkoušíte setí, hnojení a sklizeň i odvoz zrna do sýpek. Ale to je jen jedna část, ještě se musíte seznámit s chovem zvířat nebo těžbou dřeva.

Právě poslední kousek průvodce dokáže takříkajíc oddělit zrno od plev. Výuka práce dřevorubce vyžaduje poměrně snadnou práci s motorovou pilou, ale návěs s nakladačem ukazuje, jak komplikované může být ovládání těžké techniky. Na počítačích, kde je Farming Simulator více doma, to možná není tak náročné, ale na gamepadu vyžaduje manipulace s ramenem nakladače přepínat mezi několika různými režimy, několikrát dokola, dokud se pořádně netrefíte. Chce to šikovnost a trpělivost. Ale ten pocit, když kládu konečně dovezete na pilu…

Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Hlavní herní režim kariéry pak obsahuje malou orientační obchůzku kolem vašich políček a pak už se nestane nic, co byste jako hráči nechtěli. Žádný příběh, žádné morové rány, jen pole, chlévy a asi 250 různých kusů výbavy. Nejvýraznější novinkou z pohledu herních mechanismů je možnost vypomáhat sousedům, ale přibyly i nové plodiny, možnost chovu prasat a také nový dopravní prostředek - na větší vzdálenosti můžete přepravovat zboží vlakem, který sami řídíte.

Sousedská výpomoc a rychlý výdělek

Farming Simulator nabízí dvě herní prostředí - americký Středozápad a trochu pošmournou sovětskou farmu, ale na obou jsou k dispozici v podstatě stejné věci, včetně možnosti kupovat od konkurentů půdu, což by v socialistickém SSSR úplně nefungovalo. Než ale cizí pole koupíte, můžete na něm pracovat. Na seznámení se hrou a rychlý výdělek je tato varianta ideální, protože to znamená jasně daný úkol, ke kterému vám farmář připraví i správné stroje. Nemusíte se tak v začátku omezovat na nic moc vybavení vlastní farmy a dostanete se k mnohem lepším kouskům.

Brigáda u sousedů navíc obsahuje časový limit, během kterého musíte tu sklidit, tu zkultivovat, tu vykopat brambory. Vedle základní odměny dostanete i bonus za rychlost, se kterou práci dokončíte, ale pokud se někde zaseknete nebo vám prostě práce dlouho trvá, nedostanete vůbec nic, ani poděkování.

Lamborghini vedle Zetoru a Tatry

Stejně jako v předchozích verzích hry si můžete koupit detailní repliky reálných strojů od motorové pily Stihl nebo Husqvarna přes traktory Fend nebo Lamborghini až po klimatizované kombajny a lesní stroje schopné pokácet a naporcovat strom během pár okamžiků. Proti ročníku 2015 je v základní verzi hry několik změn ohledně licencovaných značek. John Deere, který měl oslovit hlavně americké hráče, zmizel, ale o to větší radost máme v Česku, protože jsou ve hře konečně Zetory.

Samozřejmě že hráči PC verze už v předchozích ročnících mohli jezdit v mnohem větším počtu strojů, protože Farming Simulator podporuje fanouškovské modifikace, takže i v ročníku 2015 byly Zetory k dispozici. U aktuální verze 2017 už fanoušci na nových modelech pracují také a poprvé jsou dostupné i pro konzole. A to znamená nejen nové traktory nebo kombajny, ale také šanci, že se časem objeví celé nové mapy - záložka na ně už v systému je.

Lepší grafika, strašná fyzika na silnici

Z technického pohledu se Farming Simulator za dva roky od vydání předchozí verze pro PC a konzole zásadně nezměnil. Vývojáři z Giant Software zapracovali na grafice, modely traktorů a kombajnů jsou detailnější, ale prostředí stále neodpovídá moderním trendům a kvalitě těch nejlepších her. Hra je navíc citelně levnější než typické herní hity se špičkovou grafikou. Na PC stojí Farming Simulator oficiálně sedm set korun, koupit se dá i o stovku levněji, a na konzole se dá pořídit za 1099 korun.

Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Více než nedokonalá grafika mrzí nepovedená fyzika jízdy po silnici. Na poli v pomalé rychlosti je vše celkem v pořádku, i když není úplně lehké udržet stroj v dokonalé rovině, abyste nenechávali mezi brázdami mezery. Na silnici je to ale bída, žádné simulace nárazů, traktorem s návěsem klidně přejedete přes osobní auto nebo při roztahování ramen postřikovacího stroje převrátíte na záda pick-up, a to je trochu škoda.

Když někomu řeknete, že jste strávili šest hodin virtuálním farmařením, bude se vám smát. Ale ono to funguje. Je to vlastně podobné hraní Minecraftu - nic a nikdo na vás netlačí, můžete si dělat, co chcete, a nakonec se ve tři ráno přistihnete přitom, jak vážně uvažujete, že si dáte ještě jednu brigádu, abyste vydělali na nový Zetor Forterra…

 

Právě se děje

Další zprávy