Rihanna nazvala Trumpa „prasetem“. Buď radši ticho, brání prezidenta Azealia Banks

Kultura Kultura
31. 1. 2017 8:54
Muzikanti i herci ze Spojených států i Velké Británie dávají najevo nesouhlas s imigrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Rihanna a Azealia Banks.
Rihanna a Azealia Banks. | Foto: ČTK / koláž Aktuálně.cz

Americká raperka Azealia Banks se pustila do Rihanny poté, co barbadoská zpěvačka kritizovala rozhodnutí Donalda Trumpa pozastavit vstup lidí ze zemí spojovaných s terorismem do USA.

Trump v pátek na 120 dní zmrazil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie.

„Nechutné! Amerika se rozpadá přímo před našima očima,“ napsala Rihanna na Twitter a Trumpa nazvala „nemorálním prasetem“.

Na stranu nového prezidenta USA se postavila raperka Azealia Banks, která připomněla, že Rihanna je cizinka a nemá ve Spojených státech ani volební právo. „Rihanna a další celebrity zneužívají svůj vliv a akorát podněcují veřejnost. Měli byste radši držet pusu,“ napsala Azealia na Instagramu.

Pětadvacetiletá raperka, která debutovala v roce 2014 albem Broke with Expensive Taste, dodala, že se jí nelíbí, co se ve světě děje, ale pouhé řeči o míru podle ní situaci ve světě nevyřeší.

Proti Trumpovi během víkendu a pondělí „povstala“ řada celebrit, zpěvák a producent Pharrell Williams na Twitteru napsal: „V Americe jsme všichni imigranti, zeptejte se původních obyvatel. Omlouvám se, jak se chováme k našim muslimským bratrům a sestrám.“

Kim Kardashian sdílela na Twitteru roční statistiku zabití, ze které vyplývá, že největším životním nebezpečím pro Američany jsou ostatní Američané a pád z postele.

Své si řekla i oscarová herečka Jennifer Lawrence, která patří mezi hlasité odpůrce současného prezidenta. Trumpa kritizovala už během voleb. „Lámou mi srdce nevinní muslimští uprchlíci, kteří se snaží uniknout před terorem a najít bezpečí pro své rodiny," napsala na Facebooku a dodala, že by nikdo neměl trpět kvůli rase nebo víře. 

Do protestů proti americkému prezidentovi se zapojili i umělci z Velké Británie, kteří vyzývají k podpisu petice proti Trumpově státní návštěvě. Tu podepsal už více než milion lidí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy