Canberra - Lodě bez potřebné registrace patřící velkým evropským rybářským firmám míří do Tichého oceánu. Podle ekologů z Greenpeace decimují už tak ohroženou populaci řady mořských tvorů, především tuňáků.
Počet evropských lodí, které brázdí vody v okolí Cookových ostrovů a Kiribaty, neustále roste. V honu za tuňáky opustili Evropané vody Indického a Atlantického oceánu a zamířili do oceánu Tichého.
V evropských mořích, konkrétně ve Středomoří a Atlantiku, už Brusel lov tuňáků pro letošek zcela zakázal.
Přečtěte si: EU pozastavila lov tuňáků. Rybáři vyčerpali kvóty
Zastavte ilegální lov
"Dokumenty dokazují, že úlovek bývá z velké části prodáván na evropských trzích," stojí v prohlášení Greenpeace. "Místo, aby se množství lovených ryb snižovalo, legální i nelegální lov expanduje."
"Všechny tichomořské národy, které jednají o rybářských dohodách s Evropskou unií, si musí uvědomit, že řada španělských a nizozemských lodí již nyní brázdí Tichomoří, často ilegálně," tvrdí člen Greenpeace Lagi Toribau.
Tuňák na pokraji vyhynutí. Rybáři jednají - ČTĚTE ZDE
Španělské společnosti Calvopesca a Albacora ryby loví, dováží, skladují i distribuují. Na svých internetových stránkách jakékoliv obvinění z ilegálního počínání odmítají. "Vše probíhá podle mezinárodních pravidel," tvrdí.
Ročně ukradeno 300 tisíc tuňáků
Greenpeace však předkládá data, podle nichž spáchaly sedm z jedenácti případů ilegálního lovu ve středním a západním Tichomoří právě lodě, které plují pod evropskou vlajkou. Tímto způsobem bylo údajně "ukradeno" na 300 tisíc tun tuňáků.
Nejohroženější je momentálně tuňák obecný, který při stávajícím tempu výlovu čelí vymření již do roku 2030.
Greenpeace proto vyzývá malé tichomořské státy, aby vytvořily jednotný blok schopný efektivně jednat s Evropskou unií.
"Všechny rybářské aktivity by měly být z regionu vyloučeny. Je třeba ukončit pirátské akce a zachovat biodiverzitu," prohlásil Toribau.