EU pozastavila lov tuňáků. Rybáři vyčerpali kvóty

bh
19. 9. 2007 23:24
Kvóty jsou i tak vysoké, varují experti
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Čerství tuňáci z evropských vod budou až do konce roku tabu. Jejich lov totiž pro rok 2007 zakázala Evropská komise.

Letošní kvóty stanovené Mezinárodní komisí pro zachování atlantického tuňáka (ICCAT) ve výší 16 779,5 tuny již totiž byly vyčerpány.

Zákaz lovu se týká Středozemního moře a Atlantiku a postihne Kypr, Řecko,Maltu, Portugalsko a Španělsko. Další dvě země, které tuňáka obecného loví, Itálie a Francie zastavily jeho lov již v létě.

Komise zároveň konstatovala, že mnohé státy vylovily více, než jim tabulky EU umožňovaly. Může za to nedokonalá databáze nahlášených úlovků. Podle britských ekologů Itálie a Francie loví až o třetinu více, než podle kvót může.

Zpřísněte limity, varuje WWF

Dlouhodobé nedodržování stanovených kvót vede k úbytku výskytu tuňáků v mořích a postupné decimaci tohoto živočišného druhu.

Odborníci pochybují, zda mají kvóty vůbec nějaký účinek. Jsou podle nich totiž zbytečně nadhodnocené. Kdyby chtěla EU tuňáky skutečně chránit, neměla by ročně vylovit více než 9 tisíc tun, konstatuje studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Foto: Martina Běhounková

 

Právě se děje

před 47 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy