Globální oteplování bude opravdu horké

ntq, Reuters
4. 12. 2007 13:00
Změny v teplotách povedou k válkám a hladomorům
Války mohou být jedním z výsledků globálního oteplování.
Války mohou být jedním z výsledků globálního oteplování. | Foto: BHMAC

Hong Kong - Vědci ve své studii varují: klimatické změny v minulosti vždycky vedly k hladomorům, válkám a úbytkům populací.

Článek týdeníku Proceedings of the National Academy of Sciences tvrdí, že rostoucí světová populace není schopná se adekvátně adaptovat na globální změny teplot. Za vznikem studie stojí vědci z Číny, Hong Kongu, Spojených států a Británie.

"Teplejší klima může být sice po nějakou dobu pro člověka prospěšné, avšak z dlouhodobého hlediska je tato změna stresující," řekl Peter Brecke, profesor na univerzitě v Georgii, USA.

"Dalo by se říct, že růst lidské populace jde v poslední době ruku v ruce s rostoucím počtem such, a z toho jednoduše plyne, že hladomory by v budoucnosti neměly být vzácností," předpověděl Brecke.

"Bude stále těžší a těžší si nějaké jídlo opatřit, protože se jej prostě neurodí dostatek. Ještě větší problémy by mohly být s pitnou vodou, které už je i dnes v některých oblastech nedostatek."

Budoucnost v minulosti

Al Gore věnoval globálnímu oteplování film Nepříjemná pravda.
Al Gore věnoval globálnímu oteplování film Nepříjemná pravda. | Foto: Reuters

Tým odborníků se vydal na cesty hluboké historie celého lidstva, aby dospěl ke zjištění, že opravdu každému temnému období předcházely růsty teplot.

Mezi zkoumaná období se například dostala staletí mezi lety 1400 až 1900 nebo třeba Malá doba ledová, což byly roky 1450, 1650 a 1820, kdy došlo k významným poklesům globálních teplot střídaných naopak teplotními růsty.

"Pokaždé, když dojde k nějaké přírodní změně, lidé mají tendenci se stěhovat z místa na místo. V takových situacích pak může dojít k masovým migracím, jak tomu bylo například ve 13. století, kdy Mongolsko trpělo suchem. Mongolové problém vyřešili invazí do Číny," uvedl David Zhang, profesor geografie na univerzitě v Hong Kongu.

"Epidemie možná přímo nesouvisí s teplotou, ale lidská migrace vytvořila vynikající podmínky pro mutace nejrůznějších virů a bakterií."

Půlka světa v nebezpečí

Studie tvrdí, že tyto příklady můžeme velmi dobře využít při předpovídání budoucnosti dnešního globálního oteplování. Polovina zemí by se kvůli oteplování mohla dostat do války nebo vážné politické nestability.

International Alert, londýnská organizace, která zkoumá ozbrojené konflikty po celém světě, jmenovala 46 zemí, domov 2,6 miliardy lidí, kde by změny v klimatu mohly podnítit vznik konfliktů. Dalším 56 státům hrozí politická nestabilita.

Sucha povedou k nedostatku potravin a pitné vody.
Sucha povedou k nedostatku potravin a pitné vody. | Foto: Reuters

"Do roku 2020 očekáváme na mezinárodní scéně nějaký méně závažný konflikt, jehož původcem budou klimatické změny," prozradil mluvčí International Alert, Dan Smith.

Na vrcholu zmíněného výčtu zemí jsou středo- a západoafrické státy, například Ghana, kde už nyní dochází ke střetům mezi farmáři a chovateli dobytka.

Nedostatek vody bude obzvlášť nebezpečný také pro nestabilní situaci na Blízkém východě, řekl Smith.

Pokud se mezinárodní společenství a vlády nepustí do vážné diskuze o těchto záležitostech, klimatické změny mohou být jiskrou, která zažehne války jako ty v Libérii, Sieře Leone nebo na Kavkaze.

 

Právě se děje

Další zprávy