Foto: Magický hornický region Krušnohoří. Toto jsou místa, která se dostala do UNESCO

Štola Země zaslíbená v Hornické krajině Mědník.
Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo celkem 22 míst v česko-německém příhraniční. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.
Díky odkrytému terénu a dobré přístupnosti je Mědník unikátním studijním prostorem, kde je možné sledovat jednotlivé historické etapy odkrývání ložiska od drobných povrchových dobývek po šachty a štoly s podzemními dobývkami.
Odborník na hornictví Ivan Cáder ve štole Země zaslíbená. Cáder je legendou svého oboru, provozuje prohlídkové štoly a expozice minerálů na Mědníku, a patří mezi největší propagátory Krušných hor a místní doly.
Krušné hory jsou ale zajímavé nejen svou industriální historií, ale také obnovenou přírodou s nádhernými výhledy.
Foto: Michaela Dusíková, Roman Erlitz, archiv Offroadsafari
Magazín Magazín, Offroadsafari.cz
7. 7. 2019 11:41
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří čítající na 22 míst v Česku a Německu se v sobotu stal oficiální součástí světového dědictví UNESCO. V Česku mezi ně patří Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Krušnohorský hornický region podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií.

Od renesance až do 20. století byly Krušné hory významným centrem, odkud se šířily hornické inovace do celého světa - ať už se to týkalo čerpání důlních vod či zpracování rud v hutích, nebo tvorby geologických map, příruček a učebnic či založení nejstarší dosud existující báňské vysoké školy na světě ve Freibergu z roku 1765.

Do významné české hornické oblasti pořádá pravidelné expedice také organizace Offroadsafari, která zájemcům ukazuje nejen tajemné štoly, ale také nádhernou přírodu. Vypráví jim příběhy okolní dechberoucí krajiny i místních obyvatel.

Za netradičními vyjížďkami stojí Martin Bareš, který měl vždy nejen blízko ke Krušným horám, ale také k terénním autům. "To takhle zorganizujete s kamarády pár víkendů v Krušných horách, jezdíte offroady, hledáte kešky, jíte a pijete, vyprávíte jim příběhy místních lidí a krajiny. A zrodí se nápad," píše na webu. 

Dnes má tým osm členů, z toho pět z nich dělá průvodce. Vypravují se do okolí Českého středohoří, Mostecka a právě Krušných hor. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy