Ženský svět fotografky Alžběty Jungrové: Od věznic přes burlesku po akty

Ženský svět fotografky Alžběty Jungrové: Od věznic přes burlesku po akty
Kombinace fotografie a malby ve spolupráci Alžběty Jungrové a Martina Krajce
Z cyklu Vězeňkyně
Obraz, který vznikl ve spolupráci Alžběty Jungrové s výtvarníkem Jakubem Janovským
Z cyklu In the Mood for Love
Foto: Alžběta Jungrová, Martin Krajc
Foto
23. 1. 2020 13:00
Fotoreportérka Alžběta Jungrová viděla při své práci hodně děsivých věcí - fotila HIV pozitivní děti, překupníky drog, chudobu rozvojového světa. Teď na výstavě Exit v pražské Trafo Gallery představuje úplně jiné snímky. Zachycují především ženy a od dokumentu se stále více odklánějí k výtvarné fotografii.

Alžběta Jungrová prezentuje na výstavě Exit svou volnou tvorbu z posledních pěti let. Právě odchod od reportážní fotografie k volné tvorbě a hledání vlastního světa je jedním z mnoha "východů", které na výstavě může divák najít.

Dalším je vyrovnávání se s pomíjivostí tohoto světa a s definitivní dospělostí. Své pocity vizualizuje Jungrová prostřednictvím postav žen, ať již reálných s vlastními pohnutými osudy, nebo jen abstraktních ženských těl.

Šest cyklů vystavených v prostoru Trafo Gallery ukazuje všestrannost a obrovskou imaginaci Jungrové. Kromě klasické fotografie se zde objevuje i video, umělecká fotografie, fotografická koláž nebo propojení fotografie a malby.

Klasickou dokumentární fotografii zastupuje cyklus fotografií Vězeňkyně. Zachycuje příběhy žen, které se často ocitly až na samotné hranici lidskosti. "Je to pro mě nesmírně zajímavé téma," vysvětluje Alžběta Jungrová. "Svým způsobem stále hledám, kde jsou naše hranice a kam až jsme schopni zajít. Když jsem jezdila po světě, uvědomila jsem si, že člověk vydrží všechno. Co jsme schopni snést, je vlastně neuvěřitelné."

Lehce dokumentární nádech mají i fotografie ze zákulisí burlesky, které vznikají již sedm let. Fotografka sledovala její vývoj a vzestup od vystupování ve velmi skromných podmínkách v zakouřených barech až po představení na jevištích velkých divadel s velkolepou výpravou. Proměňovaly se kostýmy, make-up, choreografie i charakter celé show. Skrze vizuálně bohaté prostředí odhaluje Jungrová krásu i křehkost žen, ale také jejich obrovskou sílu.

Na téma křehkosti a ženskosti navazuje i cyklus velkých černobílých fotografií In the Mood for Love, které jsou velmi osobní výpovědí o lásce a emocích. Další soubory již překračují hranice samotné fotografie, ovšem každý jiným specifickým způsobem.

Divácky vděčné jsou i obrazy, které původně vznikly pro výstavu Po noci přijde ráno ve White Pearl Gallery a na jejichž finální podobě se podíleli sami diváci. Jednotlivé motivy se prolínají v surreálních konstelacích, založených na autorčině specifickém vidění, pracujícím s výrazným kontrastem světla a stínu, ale i principem prostupování a zrcadlení jednotlivých momentů.

Videoprojekce pracuje s podobným principem prolínání jako fotografické koláže, nové médium ale vnáší do příběhů dynamičnost.

Hledání hranice fotografie se nejvýrazněji projevuje na obrazech, které vznikaly ve spolupráci s Martinem Krajcem, Jakubem Janovským a Michalem Škapou. "Vše jsme vždy vymýšleli společně a právě tu možnost kooperace a konfrontace s jiným umělcem považuji za skvělou. Každý používá jiné techniky, jinak nad věcí uvažuje a posouvá dílo," říká Jungrová. Kombinace fotografie tištěné na plátno a malby přináší zcela nový pohled nejen na téma ženy a ženskosti, ale také na celou fotografčinu tvorbu.

K výstavě vychází publikace v grafické úpravě Adama Uchytila, která obsahuje fotografie vystavených děl. Ty doplňuje obsáhlý rozhovor s autorkou.

O výstavě

  • Alžběta Jungrová: EXIT 
  • Kurátorka: Alena Ochepovsky Bartková
  • Termín: 24. ledna - 1. března 2020
  • Místo: Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13
  • Web: www.trafogallery.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy