"Ten pergamen je neskutečně tenký a jemný," obdivuje kurátorka Gabriele Holthuisová Lipnickou bibli, přestože ji zdaleka nevidí poprvé. Pořád má pro ni obrovské kouzlo. Právě ji opatrně vytáhla z dřevěné přepravní bedny, obřadně ji položila na stůl v Zrcadlové kapli a začala ji s českými kolegy z Národní knihovny chystat k vystavení.
Kolem stolu se tvoří skupinka restaurátorů a expertů na středověké rukopisy. "Už v době svého vzniku stála ta kniha hotové jmění," ozývá se z hloučku, který si obdivně prohlíží rukopis v černých okovaných deskách.
Do České republiky dorazil z USA. Patří do sbírek Muzea bible ve Washingtonu. Předtím, než se dostal do Prahy, byl vystaven v Lipnici. Právě odtud pak pokračoval do české metropole.
Lipnická bible vznikla před 600 lety. Na výstavě v Zrcadlové kapli ji doprovází několik vzácných rukopisů z fondů Národní knihovny.
"Patří mezi nákladnější pozdně středověké kodexy a je tichým svědkem neklidných časů husitských válek," řekl o bibli Jan Vojtíšek, vedoucí Oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny. "S největší pravděpodobností alespoň zčásti vznikala na hradě Lipnici nad Sázavou, který byl tehdy v držení jednoho z nejmocnějších mužů Českého království, Čeňka z Vartemberka," doplnil.
Další osudy rukopisu nejsou známé, Lipnická bible se opět objevila až ve 20. století, kdy se ocitla v majetku různých západoevropských sběratelů. Na počátku 21. století se dostala do sbírek Muzea bible ve Washingtonu.
Expozice nazvaná Lipnická bible 1421-2021: Štít víry do neklidné doby představuje i čtyři kodexy z husitského období z fondů Národní knihovny. Návštěvníci mohou na výstavě vidět Studijní Nový zákon, Bibli Ondřeje z Rokycan, Bibli Sixta z Ottersdorfu, která obsahuje mnoho zdobených iniciál a svou výzdobou předčí dokonce i samotnou Lipnickou bibli. Posledním vystaveným rukopisem je Bible Jana Gaudencia, která byla v průběhu let doplněná o další texty, jako je například pojednání o neřestech a ctnostech či fragment popisující překážky zabraňující uzavření manželství z důvodu příbuzenství.
Vstup na výstavu je zdarma, pořadatelé budou při velkém zájmu návštěvníků jejich počet regulovat.