Vtipné snímky zvířat už šest let baví diváky po celém světě, soutěž Comedy Wildlife Photography Awards se za tu dobu stala velmi populární. Snímky zveřejňují i největší světové deníky a zpravodajské weby. Posláním soutěže, kterou založili fotografové divoké přírody Paul Jonyson-Hicks a Tom Sullam, je prostřednictvím humorných a pozitivních fotografií pomáhat ochraně přírody.
Zakladatelé soutěže říkají, že je jim bližší přitahovat pozornost k přírodě přes humor a pozitivní pocity než přes negativní emoce a obrazy trpících zvířat a zničené krajiny.
Cílem soutěže je mimo jiné upozornit na mezinárodní nadaci The Born Free Foundation. Její práce je věnována ochraně divokých zvířat a jejich přirozeného prostředí. Snaží se také vysvětlovat, že zvířata nepatří do zoologických zahrad a cirkusů, ale do volné přírody. Peníze pro nadaci pomáhají autoři soutěže zajistit i prostřednictvím fotografických knih a kalendářů, ve kterých jsou k shlédnutí oceněné snímky.
Zvolte si svého vítěze!
I letos je v rámci soutěže vypsána cena veřejnosti (People’s Choice Award), kde může každý hlasovat pro snímek, který se mu nejvíce líbí. Hlasování veřejnosti opět sponzoruje společnost Affinity Photo, která produkuje software pro úpravu fotografií. Hlasovat můžete na stránkách www.comedywildlifephoto.com.
Celkový vítěz soutěže bude vyhlášen 22. října a jako hlavní cenu obdrží jednotýdenní safari v keňské rezervaci Masai Mara.
Během každého ročníku zveřejňují pořadatelé Comedy Wildlife Photography Awards také doporučení, jak mohou lidé, kteří se na zábavné snímky dívají, sami přispět k ochraně životního prostředí.
Jaké je letošní poselství organizátorů?
"Díky omezením způsobeným pandemií koronaviru se mohla naše planeta alespoň trochu nadechnout. Vidíme, jak se v souvislosti s tím vrací život do řek, oceánů, na souš i do vzduchu. Je důležité si to uvědomit, poučit se z toho a zajistit, abychom udělali všechno pro zachování naší úžasné planety, než bude příliš pozdě," upozorňují Tom Sullam a Paul Jonyson-Hicks.
Podle nich může pro záchranu planety udělat každý alespoň něco. "Je spousta možností, my jme z nich letos vybrali čtyři," říkají. Jaké?
1. Nakupujte zodpovědně
"Je to velmi jednoduché. Kupujte lokální sezonní produkty, pěstované a vyráběné pokud možno s ohledem na trvale udržitelný rozvoj. Vyhýbejte se produktům, které nelze recyklovat. Obchody se zlepšují a nabízejí alternativy (třeba k jednorázově použitelným plastům) - podporujme je v tom," uvádějí organizátoři soutěže.
2. Dejte si na okenní parapet květináče
"Myslete přitom na včely, všichni víme, jak jsou pro nás důležité. Představte si, jaké by to bylo, kdyby byl na každém okně truhlík s květinami. Byl by to absolutní zázrak, tak ho odstartujte," zní další návrh.
3. Létejte, jen pokud to jinak opravdu nejde
Karantény a opatření v souvislostí s koronavirovou pandemií nás naučily, jak úžasný je internet pro zajištění kontaktu s dalšími lidmi. Jsme teď všichni experti na komunikační programy, jako je třeba Zoom, Google Meet nebo Microsoft Teams. Tak je prosím využívejme dál a létejme někam, jen když je to opravdu nevyhnutelné.
3. Staňte se influencerem
Tato rada se opakuje každý rok. "Nemusíte být žádným megaaktivistou, stačí jen pozitivně ovlivňovat okolí, jít příkladem přátelům a rodině. A mluvit o tom, co je důležité - v běžném životě i na sociálních sítích. Můžete se také zapojit do práce organizací, které chrání přírodu. Žádejte své lokální politiky, aby prosazovali ekologické zákony a opatření. Vy rozhodujete, komu dáte hlas, tak toho využijte! Společně můžeme dosáhnout potřebných změn," říkají Sullam a Jonyson-Hicks.