Souboj sobů i explozivní okamžik stvoření. Nejlepší fotky přírody pro rok 2021

Souboj sobů i explozivní okamžik stvoření. Nejlepší fotky přírody pro rok 2021
Javier Lafuente, Španělsko. Cesta do záhuby. Snímek zachycuje silnici protínající krajinu přímořských mokřadů. Vítěz v kategorii Mokřady - viděno v souvislostech.
Adam Oswell, Austrálie. Slon ve výkladu. Vítěz v kategorii Fotožurnalismus. Autor poukazuje na to, že zoo využívají slony k tomu, aby přitáhly a pobavily návštěvníky. Podle Oswella přitom zvířata nutí k nepřirozenému chování.
Brent Stirton, Jihoafrická republika. Uzdravující doteky. Vítěz v kategorii Fotožurnalismus - příběh.
Gil Wizen, Izrael/Kanada. Pavoučí pokoj. Vítěz v kategorii Příroda ve městě.
Foto: Stefano Unterthiner, Wildlife Photographer of the Year 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 10. 2021 6:00
Prestižní světová soutěž fotografů divoké přírody Wildlife Photographer of the Year má za sebou už 57. ročník. Mezi vítězi jsou snímky zachycující překvapeného grizzlyho, který si prohlíží fotopast, souboj sobů na Špicberkách nebo tření ryb ve Francouzské Polynésii. Vítězné záběry si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal francouzský fotograf Laurent Ballesta se snímkem Okamžik stvoření. Jeho fotografie zachycuje tření kaniců mramorovaných ve vodách poblíž ostrova Fakarawa, patřícího k Francouzské Polynésii. 

Fotograf a jeho tým se na místo vrací už pět let vždy v červenci, aby nepropásli každoroční tření, které probíhá za úplňku. "Obraz funguje na mnoha úrovních. Je překvapivý, energický a fascinující a má nadpozemskou krásu. Zachycuje také magický okamžik - skutečně explozivní stvoření života," uvedla předsedkyně poroty Rosamund Kidman Coxová.

Tento snímek Laurenta Ballesty, zachycující tření kaniců mramorovaných, se stal absolutním vítězem soutěže.
Tento snímek Laurenta Ballesty, zachycující tření kaniců mramorovaných, se stal absolutním vítězem soutěže. | Foto: Laurent Ballesta, Wildlife Photographer of the Year 2021

Wildlife Photographer of the Year je prestižní mezinárodní fotografická soutěž, kterou pořádá britské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Porota v letošním ročníku hodnotila přes 50 tisíc fotografií od fotografů z 95 zemí světa a kromě celkového vítěze vyhlásila také vítěze jednotlivých kategorií (většinu z nich najdete ve fotogalerii u tohoto článku, kompletní přehled je pak na webových stránkách soutěže).

Sto nejlepších snímků ze soutěže je od 15. října vystaveno v londýnském Přírodopisném muzeu a výstava potrvá až do 5. června 2022. Expozice bude postupně k vidění také v Austrálii Belgii, Kanadě, Německu nebo v USA. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy