Pobýval jsem na dvorech králů a viděl rituály vúdú. Fotky roku Michala Novotného

Pobýval jsem na dvorech králů a viděl rituály vúdú. Fotky roku Michala Novotného
Egunguni odpočívají během několikadenní slavnosti ve vesnici Atchoukpa nedaleko nigerijských hranic. Jorubové věří, že jejich dotek dokáže způsobit smrt. (www.michalnovotny.com)
Rituální očišťování vyznavačů krvelačného vodunského božstva Thron na oslavě založení chrámu v Godomey. (www.michalnovotny.com)
Jeho Veličenstvo Ôba Oyé Wôlé, král z Akpassi – malého království nedaleko hranic s Togem. Benin je sice republika, ale existuje v něm mnoho království, která nemají žádnou ústavní roli, nicméně jejich panovníci se těší značnému vlivu a úctě. (www.michalnovotny.com)
Na Velký pátek přenášejí členové bratrstva Santissimo Salvatore sochu umučeného Ježíše v prosklené rakvi nejprve do katedrály, pak se s ní za soumraku vydajíi na procesí celým městem. (www.michalnovotny.com)
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný Michal Novotný, Foto
26. 12. 2023 7:41
Tradiční africká náboženství, velikonoční procesí na Sicílii, oslavy svátku Kurban Hayit v Uzbekistánu i honosné svatby v rumunském regionu Tara Oasului. Fotograf Michal Novotný má za sebou rok plný cestování a jeho reportáže měli možnost sledovat i čtenáři Aktuálně.cz. "Už pomalu zase balím a čeká mě sedm týdnů v Indonésii," říká v dalším díle letošního seriálu Fotky roku.

(2. díl seriálu) - Seriál Fotky roku 2023 představuje nejlepší snímky fotografů, s jejichž prací se čtenáři mohou setkat na Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách, v týdeníku Ekonom a dalších titulech vydavatelství Economia. Dnes o své práci hovoří Michal Novotný, fotograf oceněný na World Press Photo 2006. 

Afrika, dvory králů a dávné rituály

V Africe jsem byl mnohokrát, ale obvykle v zemích postižených nekonečnými válkami nebo hladomory, jako je Kongo, Libérie, Sierra Leone, Súdán nebo Somálsko. Když ale bojujete každý den o přežití, zbývá jen málo sil, chuti i prostředků udržovat dávné tradice a rituály.

Vloni na podzim jsem se vypravil do západoafrického Beninu fotografovat tradiční náboženství a objevil pro sebe magickou Afriku jak z dávných cestopisů. U kmene Jorubů u nigerijských hranic jsem fotil slavnosti s maškarami Egungun. Děsivé masky oblékají členové tajných společností a představují duchy předků. Jorubové je berou nesmírně vážně a věří, že jejich dotek dokáže způsobit smrt.

Fotografoval jsem i bezpočet krvavých rituálů vúdú, při kterých se obětují býci, kozy, drůbež, ale i psi a kočky. V Beninu je vúdú (vodun) vedle křesťanství a islámu uznáváno jako oficiální náboženství. Pobýval jsem na dvorech několika králů a během hostin i u pouličních stánků jsem si zamiloval pestrou beninskou kuchyni.

Velikonoční masky ďáblů a smrti v sicilském Prizzi

Před Velikonocemi jsem se v Livornu nalodil se svým obytným autem na trajekt Zeus Palace, který s námi za necelý den doplul do Palerma. Svatý týden jsem už fotografoval ve španělské Zamoře, na Sardínii nebo u lužických Srbů a na Sicílii jsem se vydal již potřetí.

Ve vnitrozemí hornatého ostrova se zachovaly jinde nevídané rituály. V Aidone chodí úzkými uličkami obří loutky svatých, v San Fratellu dovádějí pestrobarevné masky židů radující se ze smrti Ježíše na kříži, v Caccamu jezdí chlapec na oslíku oblečený jako kněz a město Prizzi ovládnou na jeden den masky ďáblů a smrti.

Měl jsem velkolepý intinerář, který se rozpadl, když jsem při hledání místa na spaní najel na pařez skrytý v trávě a poškodil podvozek. Během minulé cesty jsem zjistil, že během Velikonoc nikdo nepracuje a nemá smysl shánět pomoc v autoservisu. Provizorně jsem bydlíka opravil a raději nikam nepřejížděl.

Celý svatý týden jsem proto fotografoval jen procesí kajícníků v horském městečku Enna. Přesto se mi podařilo udělat jednu nebo dvě fotografie, které jednou zahrnu do připravované knihy o náboženských rituálech, a domů jsem se vracel pomalu a opatrně, ale celkem spokojený.

Koňští handlíři v Kyrgyzstánu a Svátek oběti v Uzbekistánu

Na začátku léta jsem navštívil koňské handlíře v odlehlém jižním Kyrgyzstánu, se kterými jsem se spřátelil během dvou zimních cest, když jsem fotografoval alaman ulak - jakési ragby na koních, kterého se účastní i několik stovek jezdců a místo šišatého míče se bojuje o mrtvé tele nebo ovci.

Pohádkově mě pohostili, ale vrcholila sklizeň ovoce a všichni měli spoustu práce a málo času. Přejel jsem do sousedního Uzbekistánu a v utraortodoxním málo navštěvovaném údolí Fergana oslavil s místními muslimy svátek Kurban Hayit neboli Svátek oběti. 

Modlitbami k bohu a obětováním ovcí a koz si připomínají poslušnost proroka Abraháma, který byl ochoten bohu obětovat vlastního syna. Maso z obětovaných zvířat se samozřejmě sní, a tak jsem se naučil vařit skvělou polévku šorpo a národní pokrm plov.

Potom jsem nasedl do rychlovlaku ženoucího se stepí k legendárním městům Samarkand a Buchara. Podle nedávných fotografií to vypadalo, že se jejich historická centra jen pramálo změnila od dob, kdy se kolem slavných mešit a madras proháněl na oslíku taškář Hodža Nasredin, jehož příběhy mi v dětsví četli rodiče.

Zklamání nemohlo být větší. V posledních letech se Uzbekistán pod novým vedením snaží přilákat zahraniční turisty a obě města prošla brutální rekonstrukcí a úplně ztratila atmosféru. Působí jako turistická atrakce čerstvě postavená pro pobavení turistických zájezdů podobně jako falešný Hallstatt vybudovaný v Číně.

Krojované procesí v Letařovicích
Krojované procesí v Letařovicích | Foto: Michal Novotný

Kvůli dobrým fotografiím není potřeba jezdit daleko

Malá vesnice Letařovice v severních Čechách mi připomněla, že kvůli dobrým fotografiím nemusím jezdit na druhý konec světa. Krojované procesí na svátek Božího těla v krásné krajině představovalo dechberoucí podívanou. Měli jsme štěstí i na dramatická bouřková mračna, ze kterých začalo pršet až v samotném závěru.

V polovině srpna jsem znovu nasedl do obytného auta a dojel do kláštera Moisei v rumunském kraji Maramureše. Odpoledne před Svátkem Nanebevzetí Panny Marie tam začínají přicházet poutníci z širokého okolí. Kněží přivádějí skupinky zpívajících slavnostně vystrojených dětí. Mnozí poutnící se modlí celou noc v zahradách kláštěra a oslavy pokračují i další den ráno. Maramureš je bezesporu nejtradičnější část Rumunska a vracím se sem rád už od devadesátých let.

Ohromující svatby v oblasti Tara Oasului

Na zpáteční cestě jsem se zastavil v regionu Tara Oasului. Většina místních obyvatel dře celý rok v zemích západní Evropy. Na konci léta si berou dovolené a vrací se domů, aby pořádali neuvěřitelně nákladné opuletní svatby. Průměrná veselka v Oasi přijde asi na padesát tisíc eur (v přepočtu zhruba 1,2 milionu korun) a je pozváno dvě stě až tři sta lidí.

Na velkou svatbu klidně přijde i více než tisíc pět set hostů a to je hodně i na rumunské poměry. Rodiny často pořádají rovnou dvě svatby - jednu v tradičních krojích a o rok později svatbu v moderním oblečení, při které mají vesničanky možnost obléct šaty podle poslední pařížské módy.

Před Vánocemi už pomalu zase balím a čeká mě sedm týdnů v Indonésii a pak se v Singapuru připojím k výpravě antropologů na řeku Sepik na ostrově Nová Guinea.

Snímek ze svatby v Tara Oasului
Snímek ze svatby v Tara Oasului | Foto: Michal Novotný

Michal Novotný (*1973)

je český fotograf, který se při svých cestách po světě zaměřuje na nejrůznější projevy náboženství a víry. Jeho kariéra odstartovala už v 18 letech, kdy odjel autostopem fotit konflikt mezi Srbskem a Chorvatskem. V roce 1995 nastoupil již jako zkušený válečný reportér do týdeníku Reflex, kde působil až do roku 1998. Následovala práce pro magazín Pátek Lidových novin, kde s krátkou přestávkou působil až do roku 2009. Nyní je na volné noze a jeho fotografie jsou publikovány v nejprestižnějších světových novinách a časopisech, jako jsou například The New York Times, GEO, Time nebo Stern. Jeho snímky získaly v roce 2006 ocenění na World Press Photo.

Web: www.michalnovotny.com/
Instagram: instagram.com/michalnovotnyphoto
Facebook: facebook.com/novotnyphotographer
X (Twitter): twitter.com/micnovotny

 

Právě se děje

Další zprávy