Zasněná Praha pod sněhem a její tichá krása. Fotky roku Radoslava Vnenčáka

Zasněná Praha pod sněhem a její tichá krása. Fotky roku Radoslava Vnenčáka
Pohled na Hradčany z Platnéřské ulice.
Podzimní mlha u Karlova mostu.
Vánoční tramvaj 14T.
Úplněk za věží Týnského chrámu.
Foto: Radoslav Vnenčák
Foto, Radoslav Vnenčák
25. 12. 2023 14:14
Po roce na Aktuálně.cz opět přichází seriál Fotky roku. Představuje nejlepší snímky fotografů, s jejichž prací se můžete setkat nejen na stránkách tohoto webu, ale také v dalších titulech vydavatelství Economia. Rozhodli jsme se letos nezačínat zpravodajskými fotografiemi a ctít o vánočních svátcích jejich atmosféru. První díl tedy přináší krásné a klidné fotografie Prahy od Radoslava Vnenčáka.

(1. díl seriálu) - Seriál Top foto, letos pod novým názvem Fotky roku, v předchozích letech začínal obvykle těmi nejlepšími zravodajskými fotografiemi, které vznikly pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a další projekty vydavatelství Economia. Vzhledem k tragickým událostem na Univerzitě Karlově, které se odehrály těsně před Vánocemi, jsme se však rozhodli, že během vánočních svátků budeme ctít jejich klidnou atmosféru a nebudeme do ní vnášet ve výročních fotogaleriích snímky utrpení a negativních událostí. Proto seriál zahajují krásné a tiché fotografie Prahy od spolupracovníka Aktuálně,cz Radoslava Vnenčáka. 

Nejlepší zpravodajské snímky přineseme po svátcích. Cílem seriálu Fotky roku je nejen připomenout zajímavé události roku, ale také ocenit práci fotografů a ukázat, jak výborné snímky během jednoho roku vytvoří. Fotografové mají při jejich volbě zcela volnou ruku, jde o jejich autorský výběr. 

"Rok 2023 byl pro mě, co se týče focení, náročný a zároveň velmi krásný," říká autor dnešního výběru Radoslav Vnenčák. Kromě Aktuálně.cz spolupracuje například také s Národním divadlem, Národním muzeem nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy a dalšími institucemi. "Možná největší radost mi kromě práce na kalendáři pro Hlavní město Praha udělalo i to, že jsem byl jako fotograf přizván ke spolupráci při tvorbě nových webových stránek metropole," říká.  

Přestože už Prahu fotografuje dlouho, stále rád hledá nová místa a dosud neobjevené úhly pohledu. "Praha se pro mě stala věci velmi osobní a za těch pár let jsem se ji naučil vnímat jako celek, ale i v každém jejím detailu," vysvětluje.

"Jak sám s oblibou říkám, těším se na Prahu jarní, užívám si Prahu letní, fascinuje mě Praha podzimní a netrpělivě očekávám Prahu zasněženou," dodává.

O autorovi snímků:

Radoslav Vnenčák (46)  pochází ze slovenského Kežmarku. V Praze žije od roku 1997. Metropoli fotografuje pravidelně od roku 2010. "Jako mnoho fotografů i já jsem zkoušel různé fotografické směry, ale dnes už se věnuji převážně jenom focení Prahy, krajinářské fotografii nebo focení koncertů a společenských akcí." Fotí hlavně architekturu, ale rád zaznamenává také veřejné a dobročinné akce nebo koncerty. Snaží se také své snímky Prahy propojovat s aktuálními tématy. Jeho práce byla publikována v mnoha tištěných časopisech i internetových magazínech. Mimo jiné spolupracuje také s rubrikou Foto spadající pod Magazín Aktuálně.cz.

Web: www.radovnencak.cz
Instagram: @radoslavvnencak
Facebook: facebook.com/radoslav.vnencak

 

Právě se děje

Další zprávy