Planety, Putin a Pikaču. Nejlepší fotografie roku 2022 objektivem Tomáše Vocelky

Planety, Putin a Pikaču. Nejlepší fotografie roku 2022 objektivem Tomáše Vocelky
Sochařka Anna Nadudová je jednou z nezlomných žen, které musely před válkou odejít z Ukrajiny. Teď pracuje v Praze. Socha za ní ztvárňuje strom se silnými kořeny, vyrůstající z hlubin historie. Symbolizuje sílu lidí, kteří odolávají agresi. A také lásku a ochranu. Snímek vznikl v Praze v červnu 2022.
Do fotogalerie jsem se rozhodl zařadit i několik snímků z pražských ulic. Některé z nich vznikly během reportáží, jiné jen tak, při procházkách Prahou. Tato fotografie má název Poslední zbytky světla a zachycuje křižovatku pod pražskou Prašnou branou (září 2022).
Maják ve Svinoústí za západu slunce. Krajinářskou fotografii mám rád a moře miluju.
Jenže ta pohoda padla 24. února 2022, kdy Putinova vojska zahájila invazi na Ukrajinu a rozhořela se válka. Na snímku je Lennonova zeď na pražské Kampě v březnu 2022. Snímek je pořízen mobilním telefonem a vznikl i díky Janu Šibíkovi, který mě přesvědčil, že mobily už jsou dostatečně dobré na to, aby se s nimi dalo skutečně vážně fotit. Mimochodem, mobilem je vyfotografován i předchozí záběr (Pikaču před Dámou s hranostajem).
Foto: Tomáš Vocelka
dap vot Foto, dap, vot
29. 12. 2022 17:11
Začátkem roku 2022 odeznívala pandemie covidu-19 a zdálo se, že svět bude zase brzy v pořádku. "Bohužel jsme se pletli, jak se ukázalo už koncem února s ruskou invazí na Ukrajinu," říká fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka. "Kdybych měl vybrat jednu ze svých fotografií, která by ten rok vyjadřovala, byl by to některý z portrétů ukrajinských žen, které musely opustit svou zemi," uvádí.

Portréty, o kterých mluví, jsou součástí seriálu o ukrajinských umělkyních, které nyní žijí a pracují v České republice. "Pracoval jsem na tom projektu společně s kolegyní Klárou Elšíkovou a oba jsme se shodli, že těm ženám patří hluboký obdiv za to, jak zvládají těžký úděl, který je postihl," říká Vocelka.

"Byly tam silné momenty, kdy prostě nevíte, co říci. Třeba když se dokumentaristka Oksana Syharevová zadívala ven z okna a s pohledem upřeným do dálky začala vyprávět, že její muž bojuje v armádě a měsíce už ho neviděla. Nebo že o babičce žijící u Lysyčansku nemá už dva měsíce žádnou zprávu," dodává.

Mezi své snímky roku se Tomáš Vocelka snažil zařadit i momenty, které ukazují, že přes všechny problémy způsobené válkou a ekonomickou situací se ze života nevytratily hezké momenty. "Ve fotogalerii najdete i snímky ze slavností, z běžného života v ulicích a třeba i krajiny," říká. 

Fotogalerie ze seriálu Top foto představují výběr nejlepších snímků od fotografů pracujících pro různé tituly vydavatelství Economia (především pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, Respekt či Ekonom). Staly se už tradicí, která je na Aktuálně.cz spojena se závěrem roku. Autoři vybírají své fotografie sami a mohou představit jak snímky, které vznikly v rámci jejich novinářské práce, tak i svou volnou tvorbu. Cílem je připomenout si uplynulý rok a ohlédnout se za spoustou výborných fotografií, které během roku vznikly. Seriál letos vychází od 25. prosince do 6. ledna. 

V seriálu doposud vyšly snímky roku Jakuba Plíhala, Lukáše Bíby, Milana Jaroše a Matěje Stránského. Toto je pátý díl celé série.

O autorovi snímků

Tomáš Vocelka (57) je novinář a fotograf, jehož kariéra v médiích začala v roce 1990 v regionálních týdenících Region na Severní Moravě a ve Slezsku. Dlouhá léta pak pracoval v MF DNES. Nyní fotografuje pro Magazín Aktuálně.cz a připravuje také rubriku Foto. Je vítězem prestižní mezinárodní fotografické soutěže Sony World Photography Awards 2021 v kategorii Architektura a design, vítězem Grantu Prahy na Czech Press Photo 2018 a byl oceněn na řadě dalších mezinárodních fotografických soutěží.

Jeho práci můžete sledovat také zde:
Web: www.tomasvocelka.cz
Instagram: instagram.com/tomvocelka

 

Právě se děje

Další zprávy