Tajné podzemní město u Baltu. Odtud by za třetí světové války řídili útok na Západ

Ve fotogalerii najdete záběry z podzemní pevnosti, která soužila v době studené války polské armádě. Nyní je z ní muzeum.
Schéma naznačuje, že podzemní bunkry byly velmi rozsáhlé - a návštěva v podzemí to potvrdí.
Vojenských cvičení v podzemním městě se účastnil i polský komunistický vůdce, generál Wojciech Jaruzelski. Jeho pokoj i figurínu (jde o muže v brýlích v popředí) v pevnosti také najdete.
"Napřed se měly shodit atomové bomby na Německo, Dánsko a další země. Pak by tam mířila invaze polské, české, maďarské a rumunské armády. Ti muži by do zamořených území šli na jistou smrt. Teprve ve druhém sledu za nimi měla jít sovětská armáda, říká průvodce v chodbách pevnosti.
Dnes je v chodbách zima a vlhko, něco mezi 10 a 15 stupni Celsia. V dobách, kdy byla pevnost v provozu, zde bylo ovšem horko (až 30 stupňů). Mohly za to elektronické přístroje, které vyzařovaly mnoho tepla. Zobrazit 22 fotografií
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 15. 8. 2023 7:00
Na židli v bunkru podzemního města sedí polský komunistický vůdce Wojciech Jaruzelski. Plány ve štábní místnosti naznačují, kam by Varšavská smlouva shodila atomové bomby. Vítejte v tajném armádním bunkru Polské lidové armády poblíž města Svinoústí. Z jeho chodeb na návštěvníka společně s vlhkem a zimou zavane i chladný dech studené války.

Krásné borové lesy na polském pobřeží Baltu skrývají řadu tajemství. Člověk, který stojí poblíž jednoho z nich u polského města Svinoústí, by vůbec neodhadl, že pod zemí je rozsáhlé město podzemních chodeb.

Původní komplex podzemních bunkrů zde vybudovala německá Kriegsmarine, stavět se začalo ještě před druhou světovou válkou. Z podzemních bunkrů se obsluhovala děla patřící k baterii "Vineta", chránící pobřeží. A od roku 1941 se zde školili němečtí dělostřelci pro službu na válečných lodích.

Po válce podzemí na rok obsadili Rusové, v podstatě veškeré vybavení odvezli a prázdné prostory pak předali v roce 1946 polské armádě. Ta podzemní stavbu v 60. letech podstatně rozšířila. Věděl o ní jen málokdo, objekt byl pečlivě utajován.

"V podzemí vzniklo plně autonomní podzemní město. Odtud měli polští generálové velet invazi Polské lidové armády do Skandinávie," vysvětluje průvodce. Podle jeho slov sloužil podzemní komplex jako záložní stanoviště pro nejvyšší velení polské armády. 

Poláci si s podzemními prostory zpočátku nevěděli moc rady. První modernizace nastala roku 1955, druhá vlna výstavby a rozšiřování podzemí nastala o deset let později. Armáda objekt využívala různě, například v 80. letech zde bylo záložní velitelské stanoviště velitele polského vojenského námořnictva. Později bunkr sloužil veliteli polské 8. flotily pobřežní obrany.

O podzemním městě věděl jen málokdo

"O tajném velitelském stanovišti vědělo jen velice málo lidí, šlo především o nejvýše postavené důstojníky Polské lidové armády," vysvětlil průvodce. "Bylo to jedno ze zdejších nejstřeženějších tajemství z období studené války," dodává.

Do podzemního města několikrát zavítal i polský komunistický vůdce, generál Wojciech Jaruzelski. "Vedl odtud i vojenská cvičení," dodává průvodce po pevnosti, která se pro veřejnost otevřela teprve před čtyřmi lety. 

Komplex sloužil armádě i po pádu komunistického režimu v Polsku, a to až do roku 1995. Posledním armádním cvičením, do kterého se místní posádka zapojila, były manévry Piraňa (právě v roce 1995).

Užitečné informace 

(Aktualizováno v červenci 2023)

  • Název: Podzemní město na ostrově Wolin
    (Podziemne Miasto na Wyspie Wolin)
  • GPS: 53.902176, 14.333294 
  • Kde ho najdete: V části města Svinoústí (Świnoujście) nazvané Przytór. Objekt se nachází mezi železniční stanicí Świnoujście-Przytór a pláží, poblíž cyklistické stezky R-10.
  • Vstupné: 35 zlotých / snížené 25 zlotých (zhruba 200 / 140 Kč)
  • Prohlídky: během letních prázdnin každý den v10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00 a 16:30. (Termíny se mohou změnit, před návštěvou je lepší ověřit si je na webu pevnosti.)
  • Web: podziemne-miasto.pl
 

Právě se děje

Další zprávy