Feministka milující erotiku. Exmodelka fotila Schifferovou i Madonnu, teď vystavuje v Praze

V galerii si můžete prohlédnout ukázky z výstavy Wild Wild West.
Ellen von Unwerth: snímky ze souboru Wild Wild West, vystavovaného v pražské Leica Gallery
Ellen von Unwerth: snímky ze souboru Wild Wild West, vystavovaného v pražské Leica Gallery
Ellen von Unwerth: snímky ze souboru Wild Wild West, vystavovaného v pražské Leica Gallery
Ellen von Unwerth: snímky ze souboru Wild Wild West, vystavovaného v pražské Leica Gallery
Foto: Ellen von Unwerth
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
27. 10. 2017 8:31
Bývalá modelka Ellen von Unwerth má za sebou pořádně divoký život. Vyrůstala v pěstounské péči, žila v komuně, pracovala v cirkuse, pak se stala modelkou. Nakonec začala sama fotit, před jejím fotoaparátem stály nejkrásnější a nejslavnější ženy světa. Její fotky mají často erotický náboj. Právě teď vystavuje v pražské Leica Gallery soubor Wild Wild West.

Ellen von Unwerth se narodila v německém Frankfurtu nad Mohanem v roce 1954. Poté co strávila dětství v sirotčinci, odešla v 16 letech do Mnichova a pracovala jako pomocnice v cirkusu Roncalli, dokud nepotkala fotografa, který si ji najal jako modelku pro časopis Bravo.

Poté ji objevil šéf modelingové agentury Elite. Ellen se odstěhovala do Paříže a v následujících deseti letech spolupracovala jako topmodelka s nejvýznamnějšími fotografy té doby. V roce 1986 při modelingové práci v Keni nafotila poprvé své vlastní snímky. "Já jsem vlastně modeling neměla ráda, ale nějak se přihodilo, že jsem ho deset let dělala. Nejsem ten typ, co se rád předvádí. A navíc mi většinou říkali, ať se při focení nehýbu. A já jsem chtěla opak - být přesně taková, jak to teď požaduji od modelek na svých snímcích," řekla kdysi v interview pro britský deník Guardian.

Nyní patří mezi nejvlivnější fotografy dneška. Svědčí o tom i jména osobností, které stály před jejím objektivem: Claudia Schifferová, Naomi Campbellová, Britney Spearsová, Rihanna, Janet Jacksonová a spousta dalších slavných žen. Ellen von Unwerth si přitom zakládá na tom, že její fotky jsou nabité erotikou, ženskostí a smyslností.

"Podívejte se třeba na ten skandál s Janet Jacksonovou na americkém Super Bowlu (zpěvačce tehdy z šatů vyklouzlo ňadro, a dost možná úmyslně). Vždyť to bylo jen ňadro! To je něco, na co máte být pyšná, a ne to skrývat, zvláště když je hezké. V Německu by se to nestalo. Když v létě jdete v Berlíně do parku, klidně tam uvidíte nahé lidi, kteří hrají frisbee. Za to by vás v Los Angeles zavřeli," nechala se slyšet v rozhovoru.

Její výjimečnost spočívá mimo jiné v tom, že se stala renomovanou představitelkou světové módní fotografie, což je obor, kterému obvykle vládnou spíše muži.

A co vystavuje v Praze? Ellen von Unwerth nafotila pro časopis S Magazin 8 jedinečný příběh. Jde o sérii, která není omezena přáním komerčního klienta. Divák může nahlédnout do dívčího gangu na výpravě za štěstím po Divokém západě. Podle toho se také výstava jmenuje: Wild Wild West.

Fotografka přesvědčila velké hvězdy, aby pro ni pózovaly: v sérii se objevil například Marilyn Manson jako padouch, herec Micah Fitzgerald, zpěvačka Caroline Vreelandová nebo herečka a modelka Millie Brownová.

O výstavě:

  • Ellen von Unwerth: Wild Wild West
  • Leica Gallery, Školská 28, 110 00 Praha 1
  • Od 20. září. do 19. listopadu 2017 
  • Otevřeno: pondělí - pátek: 10 - 21, sobota + neděle / státní svátky: 14 - 20 
  • Vstupné 70 Kč (snížené 40 Kč)
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy