Obrazem: Slavné světové stavby před 120 lety a dnes. Svět se mění, ony zůstávají

Obrazem: Slavné světové stavby před 120 lety a dnes. Svět se mění, ony zůstávají
Když na přelomu 19. a 20. století vznikla tato fotografie londýnského mostu Tower Bridge, ještě voněl novotou - byl otevřen roku 1894. Dnes je z něj legenda. Zdá se, že se za 129 let existence příliš nezměnil. Ale mění se všechno okolo. Totéž se dá říci i o mnoha dalších památných stavbách. Tato fotogalerie ukazuje, jak se měnily ikonické budovy i jejich okolí.
Tower Bridge v současnosti. Most zůstal na pohled téměř stejný, ale v pozadí za ním vyrostly mrakodrapy.
Francouzský ostrov Mont-Saint-Michel na fotografii z přelomu 19. a 20. století.
Dnes jsou zátoka, ostrov i klášter zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. A vede tam silnice. Zobrazit 38 fotografií
Foto: Library of Congress Prints and Photographs Division, Shutterstock.com
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 4. 2023 13:31
Když na přelomu století vznikla fotografie londýnského mostu Tower Bridge, ještě voněl novotou - byl otevřen roku 1894. Dnes je z něj legenda. Zdá se, že se za 129 let existence příliš nezměnil. Ale mění se všechno okolo. Totéž se dá říci i o mnoha dalších památných stavbách, třeba o čínském Chrámu nebes v Pekingu na úvodním snímku. Galerie ukazuje, jak se měnily ikonické budovy i jejich okolí.

Někdy jsou změny velmi výrazné. Například Chrám nebes v Pekingu, který je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO, je nyní ve výrazně lepším stavu, než byl kolem roku 1900. Za londýnským mostem Tower Bridge se zase v posledních letech výrazně změnilo panorama. Přibyly v něm nové mrakodrapy.

Na druhou stranu, existují stavby, které jako by zamrzly v čase. Patří k nim třeba "Popelčin" zámek Moritzburg v Německu. Člověk se nemůže zbavit dojmu, že na fotografiích z roku 1900 a na těch dnešních vypadá úplně stejně.

Jak šel čas kolem slavných světových staveb, zachycuje naše fotogalerie. Vychází z tisků, které jsou nyní ve sbírkách knihovny amerického Kongresu (Library of Congress). Na konci 19. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, byla technika takzvaného fotochromového tisku. Jde o způsob, jak vytvořit kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo 20. století, byla tato metoda velmi oblíbená u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pochází i většina starých snímků ve fotogalerii. Doplnili jsme je pro srovnání záběry stejných míst z fotobanky Shutterstock, pořízenými v posledních několika letech.

Když se člověk na snímky dívá, musí obdivovat práci fotografů na počátku 20. století. Museli si poradit s velkými a nedokonalými měchovými fotoaparáty a s mohutnými stativy. Přesto jejich snímky i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí.
 

 

Právě se děje

Další zprávy