Sníte o velké životní cestě? Nejlepší je vyrazit teď hned, radí fotograf a cestovatel Pavel Svoboda

Jižní Amerika pohledem fotografa a cestovatele Pavla Svobody
Posvátné jezero Titicaca, Bolívie
Život na venkově v Bolívii
Děsivé masky na tanečním festivalu, Bolívie
Rozeklané bolívijské Andy
Foto: Pavel Svoboda
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 10. 2017 9:58
"Snad každý, kdo začne jednou cestovat, sní o velké cestě. O velké životní cestě. Jednou vyrazím, až bude více času, až víc našetřím… Kolikrát jsme to již slyšeli. Nejlepší ale bude vyrazit hned teď. Nikdy už to nemusí být lepší." Takovými slovy začíná nová kniha cestovatele a fotografa Pavla Svobody. Jak vlastně vznikla?

Koncem září vyšla kniha, která zachycuje sedmiměsíční pouť fotografa a cestovatele Pavla Svobody přes celou Jižní Ameriku. "Měli jsme s mojí partnerkou takový sen o velké cestě. Cestujeme často, ale to bylo poprvé, co jsme se odpoutali od běžného života na více než půl roku. A kniha je uzavřením tohoto příběhu," říká.

Pavel Svoboda: Napříč Jižní Amerikou

Pavel Svoboda - fotografie z Jižní Ameriky
Foto: Pavel Svoboda
  • Pavel Svoboda (*1985) - geograf a fotograf na volné noze.
  • Autor cestopisných přednášek, které již během stovek repríz spatřily tisícovky diváků.
  • Pravidelně publikuje reportáže z cest v českých médiích. 
  • Právě vydal knihu Napříč Jižní Amerikou
  • Web: www.photo-svoboda.cz
  • Facebook: facebook.com/photosvoboda

"Kopírovali jsme Andy od severu na jih, začali jsme v Ekvádoru, postupovali přes Peru a Bolívii až na nejjižnější konec Chile. Kniha je tedy hodně o horách a o setkávání s tamními lidmi. Je to také o tom, co člověk musí překonávat a co se může všechno stát," popisuje cestovatel.

Jak se taková cesta dá naplánovat? "Nedá. S plánováním se to nemá přehánět. Však ona vás ta cesta sama povede," vysvětluje.

A v knize radí jednu naprosto zásadní věc: výběr dobrého parťáka. "Pokud vás někdo štve už po 14 dnech, nebude to dobré. Moje partnerka Vendula má ráda hory, dlouhé horské túry a rozumíme si. Respektuje moji fotografickou práci. Během focení dostává 'osobní volno'. Každý den si ode mě na hodinku až na dvě, když chodím ráno i večer fotit, odpočine, což je velmi důležité. Snad s nikým se nedá vydržet půl roku nepřetržitě."

Během putování vznikla obrovská spousta záběrů. "Byly jich určitě desetitisíce. Ale už cestou se snažím fotky hodně třídit a promazávat, takže jsem nakonec přivezl sedm tisíc fotek, což je relativně dobré," říká Svoboda. Do knížky se vešlo zhruba 110 obrázků. "Není to čistě fotografická kniha ani běžný cestopis, snažil jsem se to namíchat. Chtěl jsem, aby to mělo grafiku fotografických knih, ale aby tam byl i příběh," říká. 

Vzhledem k tomu, že během cesty s partnerkou podnikal opravdu dlouhé pěší túry, musel Pavel Svoboda velmi zvažovat, jakou fotografickou výbavu brát s sebou. "Člověk je tím hodně limitovaný, nesl jsem s sebou šest kilo věcí. Základem je zrcadlovka s APS-C snímačem a tři objektivy. Prvním z nich je širokoúhlý 12-24 mm na krajinu. Druhá je reportážní Sigma Art 18-35 mm f/1.8, která sama váží skoro kilo, ale mám ji moc rád. A ještě nosím malou lehkou padesátku na portréty. Delší zoomy nepotřebuji. K tomu stativ, osm baterek, malou akční kamerku a nějaké filtry," vypočítává, co všechno s sebou nese. 

Na jakou cestu se Pavel Svoboda chystá teď? "Ještě nevím, uvidíme," usmívá se muž, kterého cestování a s ním spojené přednášky a publicistická činnost živí. 

Kniha není v běžné distribuci, je k sehnání na přednáškách a na webu autora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 57 minutami

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy