Vrak lodi Edro. Nejlepší česká cestovatelská fotografie roku

Vrak lodi Edro. Nejlepší česká cestovatelská fotografie roku
Finalista soutěže: Večer na kolejích od Romana Jaroše
Finalista soutěže: Osamělý strom od Lukáše Uhera
Finalista soutěže: Dětská hra od Jana Bosáka. Snímek byl pořízen v Tádžikistánu.
Finalista soutěže: Rangún od Michala Kováčika
Foto: Miroslav Stříbrný, Cestovatelská soutěž H+Z
Foto
22. 4. 2022 12:47
Cestovatelská soutěž Hanzelky a Zikmunda vyhlásila vítěznou fotografii letošního ročníku. Snímek, jehož autorem je Miroslav Stříbrný, zachycuje vrak lodi Edro III na Kypru. Slavnostní ceremoniál se odehrál ve čtvrtek 21. dubna na zámku v Dobříši, kde byly vyhlášeny také další kategorie soutěže.

"Na vítězném snímku se porota shodla bez velkých diskusí. Technicky dokonalý záběr v téměř monochromatickém ladění, kontrast obrovského vraku a lidské postavy na břehu - to vše s tajemnou atmosférou - v divákovi vyvolává touhu sbalit si zavazadlo a vydat se na toto místo. Přesně tak má cestovatelská fotografie fungovat," vysvětluje výběr poroty ředitelka Czech Photo Centre a porotkyně soutěže Veronika Souralová.

Porota vybrala vítěze z pěti nominovaných autorů, jimiž byli Miroslav Stříbrný, Lukáš Uher, Michal Kováčik, Roman Jaroš a Josef Bosák. Celkem bylo do soutěže přihlášeno pět set snímků.

V porotě kromě Veroniky Souralové zasedl také fotograf a šéfredaktor webu Fotoguru.cz Jan Rybář, Tomáš Tureček z National Geographic, Libor Rambousek z firmy CEWE a Petr Brukner, herec Divadla Járy Cimrmana a fotograf.

Cestopisem roku pak byla vyhlášena kniha Hlas větru od Stanislava Havlíčka. V kategorii mimořádný audiopočin byl oceněn projekt Zvony od kampanologa Radka Rejška, který přes třicet let sbírá zvuky zvonů a zvonkoher po celém Česku.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v Zrcadlovém sále na zámku v Dobříši 21. dubna 2022. Právě tam po návratu z cesty do Afriky a Jižní a Střední Ameriky psali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund své knihy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy