Fotit ptáky je krásná dřina. Vyplatí se chodit do posilovny, prozrazuje fotograf

Fotit ptáky je krásná dřina. Vyplatí se chodit do posilovny, prozrazuje fotograf
Papuchalk severní. "K focení ptactva potřebujete digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, která má rychlost sériového snímání minimálně 10 snímků za sekundu a alespoň 45 ostřicích bodů. Fotoaparát s těmito parametry by už měl mít i dostatečně rychlý a přesný autofokus, což je v tomto případě nejdůležitější," vysvětluje Milan Zygmunt a dodává, že cena takového přístroje nemusí šplhat do výšin mnoha desítek tisíc korun. (Canon EOS 5D Mark III, objektiv EF 500 mm f/4, clona f/4,5, čas 1/1600 s, citlivost ISO 400.) V popiscích pod fotografiemi citujeme z knihy Milana Zygmunta.
Orel mořský. "Při fotografování ptactva v letu je nejdůležitější udržet jeden vámi zvolený ostřicí bod na hlavě (oku) letícího objektu. Při namáčknutí spouště fotoaparátu dojde k ostření, kdy s namáčknutou spouští musíte sledovat a kopírovat pohyb objektu v hledáčku," radí Milan Zygmunt. (Canon EOS 5D Mark III, objektiv EF 500 mm f/4, clona f/6,3, čas 1/1000 s, citlivost ISO 640, snímek byl pořízen během workshopu.)
Kulíšek kostarický. "Mám zásadní pravidlo: do lesa nebo džungle bez telekonvertoru nelez (telekonvertor umožňuje 'prodloužit teleobjektiv', aby ještě více přibližoval fotografovaný objekt, pozn. red.). Používám převážně telekonvertor, který přibližuje 1,4krát, a při opravdu dobrém světle i ten, který ohnisko teleobjektivu prodlouží na dvojnásobek," vysvětluje Milan Zygmunt. (Canon EOS 1DX Mark II, objektiv EF 500 mm f/4 + extender EF 1,4x III, clona f/5,6, čas 1/200 s, citlivost ISO 2500)
Milan Zygmunt je špičkový fotograf přírody, obdivovaný fanoušky po celém světě. Ve své nové knize nabízí neobyčejný pohled do zákulisí a především spoustu ověřených rad a triků, jak fotografovat ptáky v nejrůznějších situacích. Na ukázky jeho práce se můžete podívat ve fotogalerii. Na tomto snímku je mandelík fialovoprsý. "Fotografování ptactva není jednoduchá disciplína, nemusíte být sice expert ornitolog ani zoolog, určitě ale budete potřebovat trpělivost, vytrvalost a mnohokrát i fyzickou zdatnost. A také trochu štěstí," říká fotograf. (Canon EOS 1DX Mark II, objektiv EF 500 mm f/4 + telekonvertor EF 1,4x III, clona f/5,6, čas 1/200 s, citlivost ISO 800) Zobrazit 15 fotografií
Foto: Milan Zygmunt
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 11. 2021 14:00
Milan Zygmunt je špičkový fotograf přírody, obdivovaný fanoušky po celém světě. Ve své nové knize nabízí neobyčejný pohled do zákulisí a především spoustu ověřených rad a triků, jak fotografovat ptáky v nejrůznějších situacích. Na ukázky jeho práce se můžete podívat ve fotogalerii.

Milan Zygmunt je člověk, který fotografováním přírody žije, je to jeho opravdu velká vášeň. Mnoho fanoušků po celém světě ho zná díky fotografickému serveru 500px (má tam téměř 120 tisíc sledujících) nebo díky jeho snímkům zveřejňovaným na webu National Geographic, z časopisů o přírodě nebo ze sociálních sítí.

Mnoho výborných fotografů si chrání své "know-how", ke kterému často přišli metodou někdy i dost drahých pokusů a omylů. Milan Zygmunt do této skupiny nepatří. Ve své nové knize Fotografujeme ptáky nabízí podrobný pohled do zákulisí. 

Radí, jakou zvolit fotografickou výbavu, na příkladech ukazuje, jak najít ideální kompozici, a prozrazuje své triky, které používá při fotografování ptáků v různých prostředích. Popisuje, jak fotit ptactvo ve volné přírodě i na krmítku, za letu i na vodě, doma, ve světě nebo třeba v zoo. 

"Nenechte nikdy fotoaparát rozhodovat za vás, protože ve většině případů rozhodne špatně," vysvětluje čtenářům a přidává mnoho rad od těch základních, jakou technikou fotografovat a jak nastavit clonu nebo čas, až po velmi specifické triky - například jak vyfotografovat tukany, aby se jim neleskl zobák, nebo jak zachytit kolibříky v letu.

A mezi jeho radami najdete třeba i tuto: "Fotografování ptáků je jednoduše disciplína náročná na fyzičku. Fototechnika váží hodně a musíte ji vláčet i několik hodin v těžkém terénu a v extrémních klimatických podmínkách. Řeším to každodenním cvičením v posilovně, kde si například do každé ruky dám dvoukilovou činku a na běžícím pásu si vyšlápnu na pomyslný tříapůlkilometrový výlet. Funguje to - s těžkým teleobjektivem pak udržím z ruky i čas 1/40 sekundy." 

Obálka knihy
Obálka knihy | Foto: Milan Zygmunt

O knize:

Milan Zygmunt: Fotografujeme ptáky. Vydalo nakladatelství Grada Publishing, brožovaná publikace, měkká obálka, rozměr 210 × 230 mm, 144 stran, dostupná v běžné knižní distribuci, doporučená cena 369 Kč. 

Práci Milana Zygmunta můžete sledovat také na jeho webu (www.milanzygmunt.com) nebo na Instagramu (@milanzygmunt).

 

Právě se děje

Další zprávy